Koloběžkám pro školáky a předškoláky se v testu dařilo

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 30.11.2022   

Většina dětských koloběžek v německém testu vyhovovala chemickým normám a poskytovala bezpečnou a pohodlnou jízdu věkové kategorii, pro kterou byla určena. Dva modely obsahovaly nežádoucí látky a jeden selhal v testu stability.

Dětské koloběžky jsou velmi oblíbené. Poskytují dětem zábavu, rozvíjejí motoriku a cit pro rovnováhu, připravují na jízdu na kole. Německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest srovnala 16 modelů – 11 pro školní děti a 5 pro předškoláky od dvou let – v ceně 48,50–130 eur. Koloběžky pro děti od dvou let měly kvůli zvýšené stabilitě celkem tři kolečka. Některé modely v testu šlo ovládat pomocí řídítek, ostatní se ovládaly přesouváním váhy doleva nebo doprava.

Větší koloběžky byly určeny pro děti od pěti nebo šesti let. Všechny byly dvoukolové a skládací. Řídítka byla výškově nastavitelná a jedna z nejlepších koloběžek byla vhodná pro osoby do 180 cm. Jízdní vlastnosti výrobků pomohlo testovat 20 žáků základních škol a 7 dětí z mateřské školky na dvou testovacích dráhách. Koloběžky pro školáky na nich musely zvládnout i obrubníky nebo cestu po trávníku či pískové cestě. Modely s malými koly si vedly dobře na hladkých rovných úsecích, koloběžky s velkými a širokými koly si poradily také s nezpevněnými cestami. Kontrolovala se bezpečnost brzd a řízení, ale také chemické složení.

Čtyři koloběžky pro školáky a tři modely pro předškoláky prošly testem bez větších problémů.

Model Decathlon Oxelo B1 500, určený dětem od dvou let, se ovládal obtížně a na testovací dráze byl tak vratký, že někteří malí testeři upadli. Dostal pouze dostatečnou známku.

Dvě jezdítka pro školáky v testu selhala kvůli obsahu škodlivin. Testovací tým odhalil v řídítkách modelu My Hood 145 vyšší množství chlorovaných parafínů s krátkým řetězcem, než dovoluje limit EU. V produktu značky Globber Flow Foldable 125 bylo více kritického PAH benzo(ghi)perylenu, než se smí vyskytovat ve výrobcích pro děti.

Přihlásit