Test projektorů 2022

Sdílejte

Publikováno v časopise 12/2022

Na trhu najdete přehršel televizorů s obří úhlopříčkou. Velikostí obrazu je však většina projektorů strčí hravě do kapsy. Laboratorním a pozorovacím testům jsme podrobili 17 modelů. V tabulce naleznete „promítačky“ s krátkou i dlouhou projekční vzdáleností. Řada nabízí (upscalované) Ultra HD rozlišení, některé stále spoléhají na Full HD. V obrazových zkouškách projektory většinou nezklamaly. Nejlevnější dobře hodnocený model stojí necelých 18 tisíc.

Po více než čtyřech letech jsme do našeho časopisu zařadili test projektorů. Abychom potěšili co možná nejvíce z vás, zaměřili jsme se jak na klasické výrobky s běžnou projekční vzdáleností, tak i na modely, které můžete umístit blíže k promítací ploše – tzv. projektory s krátkou či ultrakrátkou projekční vzdáleností.

Klání projektorů nejznámějších značek

Ve výsledkové tabulce testu najdete 17 výrobků nabízejících Full HD, případně také Ultra HD. Zkoušely se jak projektory s tradiční UHP lampou, tak i výrobky, které k promítání využívají laser. O testy kvality obrazu, snadnosti obsluhy, spotřeby elektřiny či bezpečnosti promítaček se postarala specializovaná laboratoř. Výsledky opět potvrdily, že cena výrobku nemusí říkat takřka nic o jeho kvalitě.

Při výběru značek jsme nezapomínali na velká jména, jako je Acer, BenQ, Epson, Optoma či Samsung.

Co v recenzích projektorů obvykle nenajdete

Kdo již výsledky zkoušek dTestu zná, pravděpodobně ví, že tvrzení výrobců se mohou s realitou v lecčems rozcházet. Samotný hardware a technická výbava sice mohou o modelu mnohé napovědět, zdaleka ne vždy je to ale pravidlem. Nás především zajímá, jak si jednotlivé výrobky vedou v praxi, a to konkrétně v podmínkách, jaké mohou panovat ve vašem obýváku. Na deklarace výrobců proto nedáme a raději je ověřujeme.

Vizuální testy sestávaly z hodnocení promítání filmů, sportovních přenosů, fotografií (před i po kalibraci) nebo grafických prezentací. Nezapomínali jsme ani na výkony při hraní videoher. Sledovalo se jak v potemnělé místnosti, tak i v simulovaném obýváku, do kterého proniká denní světlo. Oči odborníků doplnila také měřidla a technické testy, které se zaměřily na světelný tok, kontrast, podání barev a další vlastnosti.

Zajímavosti z testu projektorů

Nevěřte údajům o kontrastu: V technické dokumentaci testovaných přístrojů se v položce udávající maximální kontrast můžete dočíst o skutečně enormních číslech. Laboratorní testy nicméně ukázaly, že těchto hodnot v praxi v podstatě nelze dosáhnout, naměřené hodnoty byly i o několik řádů nižší.

Na některé raději nesahejte: Laboratoř měřila maximální teploty na povrchu projektorů. Některé modely se rozehřály na téměř 80 °C.

Spotřeba není zanedbatelná: Rozdíly v naměřené spotřebě v běžném a eko režimu se výrazně lišily, nejžravější a nejúspornější modely ukázaly rozdíly v řádech desítek procent.


projektory s běžnou projekční vzdáleností (porovnat)

projektory s krátkou projekční vzdáleností (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Projektory (18 výrobků)
poslední aktualizace: 1.12.2022


Přihlásit