Jak testujeme mikrovlnné trouby

Jak hodnotíme

Podíl skupin zkoušek na celkové hodnocení.

  • příprava pokrmů: 50 %
  • obsluha: 35 %
  • spotřeba el. energie: 10 %
  • hlučnost: 5 %

Limity hodnocení

Některá dílčí hodnocení mohou být limitována hraniční hodnotou. V takovém případě nemusí celkové hodnocení odpovídat váženému průměru dílčích hodnocení. Dostatečná a horší známka za bezpečnost limituje celkové hodnocení.

Příprava pokrmů

Při zkouškách přípravy pokrmů v laboratoři nejprve hledali automatický program pro daný pokrm. Pokud ho mikrovlnka neměla, postupovali odborníci podle návodu k použití. Když ani tam neuspěli, nastavili program ručně. Stejně postupovali, pokud výsledky s automatickým nebo manuálním programem nebyly přijatelné. Do hodnocení jsme zahrnuli nejlepší pokus.

Rozmrazování mletého masa: Úkolem bylo rozmrazit půl kila mletého hovězího masa zmraženého na –20 °C. Po pěti minutách od dokončení programu laboratorní pracovníci na celkem 22 místech změřili vnitřní a povrchovou teplotu kostky masa. Hodnocení zahrnuje i délku rozmrazování.

Ohřev mražených lasagní: Hodnocení výsledků rozmrazování a následného ohřevu hotových lasagní zmražených při teplotě –20 °C. Kromě vnitřní teploty měřené v šesti místech posuzovala laboratoř také senzorické vlastnosti pokrmu (vzhled, barva, šťavnatost a chuť ohřátých lasagní). Hodnotila se i celková délka přípravy.

Rovnoměrnost ohřevu hotového jídla: Hotový pokrm simulovala náhražka masa z bílků, mléka a cukru a dvě porce bramborové kaše z prášku (100 a 150 g). Laboratorní jídlo bylo nejprve uloženo minimálně 12 hodin v lednici a poté putovalo do mikrovlnky. Po dokončení programu a minutovém odstátí sondy měřily teplotu v celkem 14 místech bramborové kaše a 9 místech náhražky masa. Posuzovány byly teplotní rozdíly v samotných složkách i v rámci celého pokrmu. Opět se počítal i čas.

Ohřev vody: Dětskou láhev o objemu 330 ml naplnili experti z laboratoře 180 ml vody. Umístili ji do středu mikrovlnné trouby a spustili ji na plný výkon na 30 sekund. Poté vodu promíchali lžičkou, počkali 20 sekund a změřili její teplotu.

U mikrovlnek s funkcí grilu jsme provedli následující zkoušky:

Grilování toastů: Trouby s grilem se pět minut rozehřívaly a následně byly plátky světlého toastového chleba bez kůrky vyskládány na rošt a rozpékány. Laboratoř posuzovala výsledný efekt a zbarvení toastů a stanovila efektivní oblast grilování (tedy na jaké ploše dokáže gril ideálně opéct plátky chleba).

Grilování kuřete: Čerstvé chlazené kuře o hmotnosti zhruba 1200 g se peklo kombinací grilu a mikrovlnného ohřevu. Laboratoř po dokončení pečení a dvouminutovém odstátí změřila teplotu na 14 místech a hodnotila senzorickou kvalitu kuřete a celkový čas přípravy.

Pečení pizzy: V případě mražené pizzy byla posuzována barva a propečení na povrchu i zespodu, šťavnatost, celková smyslová kvalita a také délka pečení včetně předehřátí.

U multifunkčních modelů jsme testovali také horkovzdušnou funkci.

Horkovzdušná funkce: Laboratoř zkoušela pečení malých koláčků pomocí horkovzdušného ohřevu. Hodnotilo se zbarvení a propečení, nárůst objemu, celkový senzorický dojem a délka přípravy. Kromě toho se u horkovzdušných mikrovlnek posuzovalo také předehřívání a stabilita teploty v troubě.

Obsluha

Laboratoř hodnotila návod k použití, otevírání a zavírání dvířek, vkládání a vyjímání jídel. Rovněž posuzovala ovládací prvky a nastavování manuálních i automatických programů, osvětlení pečicí komory či náročnost čištění a také použití osobami s handicapem (se zhoršeným zrakem nebo manuální zručností).

Do celkové známky za obsluhu se promítlo i vyhodnocení velikosti vnitřního objemu mikrovlnky, které je založeno na poměru celkového vnějšího objemu trouby a vnitřního využitelného prostoru. Výpočet využitelného objemu je založen na velikosti válce, jehož poloměr tvoří nejkratší vzdálenost od osy otáčení k nejbližší stěně nebo dvířkům a výšku představuje vzdálenost mezi talířem a stropem.

Spotřeba elektrické energie

V laboratoři se měřilo, kolik energie se spotřebuje na ohřev jednoho litru vody mikrovlnami. Následně byla stanovena energetická efektivita – jako poměr změřeného příkonu a výkonu. Dále se měřila spotřeba energie v pohotovostním režimu a u multifunkčních trub také při horkovzdušném ohřevu.

Hlučnost

Tři odborníci subjektivně posuzovali hlučnost mikrovlnné trouby v chodu.

Bezpečnost

Elektrická bezpečnost: Zahrnuje hodnocení jednotlivých aspektů elektrické bezpečnosti podle normy EN 60335, část 1 a 2-25.

Tepelná bezpečnost: U trub s funkcí grilu či horkého vzduchu laboratoř posuzovala také tepelnou bezpečnost. Konkrétně se měřila teplota na vrchní straně trouby a na dvířkách při grilování (30 minut při maximálním výkonu) a horkovzdušném pečení (60 minut při nejvyšší teplotě).

Přihlásit