Jak testujeme chytré hodinky

Jak hodnotíme

Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení.

  • monitoring aktivit: 25 %
  • chytré funkce: 25 %
  • uživatelská přívětivost: 20 %
  • baterie: 15 %
  • aplikace: 5 %
  • vlastnosti a výbava: 5 %
  • kvalita zpracování: 5 %

Monitoring aktivit

Měření přesnosti monitoru srdeční činnosti probíhá podle několika scénářů – při odpočinku, lehkém cvičení, intenzivním cvičení a také při běhu a jízdě na kole. Výstupy jsou porovnávány s referenčním profesionálním hrudním monitorem srdečního tepu. Pokud první měření nevykazují věrohodné hodnoty (např. pokud byl zjištěný tep vzhledem k provozované činnosti příliš nízký nebo vysoký), je měření opakováno.

Krokoměr patří k nejvyužívanějším funkcím nositelné elektroniky. Jeho kvalitu prověřujeme pomocí dvou podskupin zkoušek. V první z nich se testující osoba nejprve vydá na desetiminutovou procházku, kterou následuje stejně dlouhý běh na běžeckém pásu a soubor různých rutinních činností po pěti minutách. Naměřené hodnoty porovnáváme se samostatným krokoměrem. V následující skupině zkoušek opakuje měření při chůzi a při běhu trojice osob. Všichni lidé totiž nemají stejnou postavu. Je tedy žádoucí, aby hodinky měřily kroky na každém zápěstí stejně přesně.

Kontrolujeme také vypočítanou uraženou vzdálenost. Testující se vydávají na kilometrovou procházku pod otevřeným nebem, kterou střídají s dvoukilometrovým během lesem a pod otevřeným nebem. Jako referenční data slouží údaje z Google Maps. Kromě přesnosti měření se soustředíme rovněž na stálost naměřených dat.

Test výškoměru probíhá ve třech předem určených bodech s různou nadmořskou výškou na podrobně zmapované trase. S přístroji, které umějí počítat překonané převýšení, se vydáváme na šestikilometrovou vyjížďku na kole. Vytyčená trať má převýšení 41 metrů.

Zkoušíme také zaznamenávání GPS údajů. Hodnotíme časovou prodlevu mezi spuštěním cvičení a příjmem signálu. Měříme také přesnost dat.

Chytré funkce

Parametr telefonování se skládá ze série menších zkoušek. Zaznamenáváme, zda vás zařízení upozorní, pokud máte příchozí hovor, a zda hodinky kopírují nastavení na mobilu (např. zda vibrují, pokud jste na telefonu vibrace vypnuli).

Zjišťujeme rovněž, zda zařízení umožňuje odlišovat upozornění na příchozí hovory z různých čísel. Důkladné kontrole podrobujeme možnosti pro přijímání i uskutečňování hovoru přímo ze zařízení. Všímáme si rozdílů v chování u mobilů s Androidem a iOS.

Zkoušky posílání zpráv kromě možnosti vytváření SMS hledí i na možnosti přijímání zpráv, jejich zobrazování, třídění a podobně. Samozřejmostí je i spolupráce se sociálními sítěmi a chatovacími programy. Hodnotíme, jak hodinky zobrazují notifikace z Facebooku, WhatsAppu, Twitteru nebo Messengeru a jak snadné je sociální sítě ovládat přímo z přístroje.

Zkouška nazvaná ovládání telefonu jednoduše udává, do jaké míry můžete ovládat svůj smartphone přímo z hodinek. Kontrolujeme, zda a jak je možné ovládat třeba fotoaparát.

Některé hodinky je možné ovládat hlasem. V případě, že jsou vybaveny funkcí rozpoznávání hlasu, prověřujeme schopnost hodinek reagovat na několik jednoduchých povelů – např. kolik je hodin, jaké bude zítra počasí, poslat zprávu Janě, jak se dostanu do pražské zoo nebo kde se zrovna nacházím.

Ve zkouškách hudebních funkcí hodnotíme možnost ukládání hudby do hodinek, přenos souborů (z mobilu i z počítače) a ovládání hudebního přehrávače v telefonu. Pozornost věnujeme také možnostem streamovacích aplikací Spotify, Apple Music, YouTube Music a Deezer.

V neposlední řadě hodnotíme i další chytré funkce, jako jsou upozornění kalendáře, práce s e-maily, možnosti instalace aplikací nebo satelitní navigace přímo v hodinkách.

Uživatelská přívětivost

Obecným užitím se rozumí faktory spojené s každodenním nošením. Všímáme si pohodlí při nošení, běžně užívaných ovládacích prvků, kvality spojení s telefonem a zobrazování času. V této části testu hodnotíme také jednoduchost použití nabíječky.

Použitím při fitness rozumíme kupříkladu čitelnost při fyzické zátěži, kvalitu motivačních výzev, snadnost sledování plnění cílů. Zvlášť také hodnotíme vhodnost zařízení pro uživatele s širokou škálou pohybových aktivit, pro cyklistu a pro běžce.

Z funkcí spojených se spánkem si všímáme především monitoringu spánku (možností, nastavení i prezentace dat) a funkce budíku.

Hodnotíme také první použití hodinek. Všímáme si jednoduchosti základního nastavení, spárování a synchronizace s telefonem. Pozornosti neujdou ani možnosti přizpůsobení. Sledujeme, jak lze upravit zobrazovaná data, jak lze spravovat notifikace a jak snadné je přidávání a odstraňování aplikací z hodinek.

Samostatnému hodnocení podléhá uživatelské rozhraní. Zaznamenáváme strukturu nabídek, skoky mezi nimi a jednoduchost volby jednotlivých položek.

V neposlední řadě si všímáme kvality displeje. Hodnotíme rozlišení, barvy, čitelnost za světla a za šera, pozorovací úhly i funkci always-on displeje.

Baterie

Před měřením výdrže baterie zajišťujeme, aby měly všechny výrobky stejné podmínky. Na spárované telefony se v průběhu testování posílají zprávy a kontaktují se klasickými telefonními hovory.

Samotný testovací cyklus je rozdělen na tři sekce – již zmiňovanou denní, večerní a noční. Denní část probíhá od deseti dopoledne do šesti večer. V této části jsou všechny hodinky nošeny na ruce zaměstnanců laboratoře. Každý telefon spárovaný s testovaným výrobkem za tu dobu přijme tři telefonní hovorya 35 SMS. Zprávy SMS mají suplovat různé druhy interakce s hodinkami. Všechny hodinky totiž nemusejí podporovat všechny druhy interakcí a šíři škály podporovaných funkcí se věnujeme v jiných zkouškách.  Večerní fáze trvá od šesti do dvanácti. Přístroje v této době vkládáme do laboratorních „šejkrů“, které hodinky každou hodinu probouzí na deset minut. V noci se s výrobky nijak nemanipuluje.

Známka za rychlost nabíjení se odvíjí od doby, za kterou se zcela vybitá baterie dostane na 100 %. Hodnotíme také úroveň nabití po 30 minutách nabíjení. Kromě toho laboratoř sleduje a komentuje ještě další vlastnosti spojené s nabíjením, například zpracování nabíječky, způsob nabíjení, upozornění na nízký stav baterie a podobně. Tyto vedlejší zkoušky ale na hodnocení nabíjení vliv nemají.

Aplikace

Hodnocení zohledňuje ovládání a přizpůsobení aplikace, snadnost instalace a míru interakce mezi zařízením a chytrým telefonem. Tyto zkoušky probíhají samostatně pro operační systémy Android a iOS.

Vlastnosti a výbava

Hodnocení výbavy sestává z řady menších zkoušek. Známka za konektivitu zohledňuje přítomnost různých prvků pro navázání spojení: GPS, wi-fi, bluetooth, 4G nebo například NFC, které je možné využít při bezkontaktním placení. Hodnocena je také přítomnost funkce nalezení telefonu.

V hodnocení fitness funkcí jsme kromě základní výbavy, jako je vestavěný GPS, akcelerometr, výpočet spálených kalorií a možnost spárování s externím monitorem srdečního tepu, zohlednili také následující výbavu: odhad výdeje energie, sledování jízdy na kole a plavání, monitoring saturace kyslíkem, manuální i automatické spouštění cvičení, EKG, detekci pádu, motivační zprávy a upozornění.

Kvalita zpracování

Posouzení kvality použitých materiálů, hodnocení provedení a (ne)možnosti vyměnit pásek, zkouška odolnosti displeje vůči poškrábání.

Přihlásit