Nutriční hodnoty snídaňových směsí se velmi liší

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 23.11.2022   

Norský test odhalil velké rozdíly v nutričních hodnotách snídaňových směsí. Zda bude snídaně zdravá, nebo naopak zdraví neprospěje, rozhoduje volba konkrétního výrobku.

Spotřebitelská organizace Forbrukerrådet testovala 25 snídaňových směsí. Nejlépe hodnocené výrobky neobsahovaly žádný cukr (případně velmi nízké množství) a poskytovaly vysoké množství vlákniny. Vzorky, které v testu propadly, se vyznačovaly vysokým obsahem cukru a nedostatkem vlákniny. V jedné snídaňové směsi bylo dokonce více cukru než v muffinech.

Vítězem testu se stala směs s ovesnými vločkami značky Coop díky celozrnnému složení, dostatku vlákniny a absenci cukru. Trojici nejzdravějších testovaných produktů doplnily ovesné směsi značek First Price a TauMølle. Vzorky na prvních příčkách se vyznačovaly nízkou cenou. Za nimi se umístily snídaňové Weetabix Original  a  Quaker Oats s nízkým obsahem cukru a vysokým podílem celozrnných složek.

Propadáky v testu se vyznačovaly malým množstvím vlákniny a přehnaným slazením. O poslední místo se podělily dvě směsi značky Kellogg's (Kellogg's Tresor a  Kellogg's Froot loops) s vysokým obsahem cukru, velmi nízkým množstvím vlákniny a absencí celozrnných složek. Od značky Kellogg's pocházelo celkem šest testovaných produktů, které nelze označit jako vyváženou či zdravou snídani. Kromě dvou zmíněných to byly směsi Coco Pops, Cornflakes, Smacks a Coco Pops Chocos. Většina obsahovala příliš mnoho cukru, málo vlákniny a nic celozrnného. Produkt Kellogg's Cornflakes sice nebyl příliš slazený, nicméně šlo o vzorek s největším množstvím soli. Snídaňová směs Kellogg's Smacks obsahovala 34 g cukru na 100 g výrobku, což je více než v muffinech (například v Double Chocolate značky Mabel's je 25 g cukru na 100 g), a není vhodná jako první jídlo dne.

Obaly některých snídaňových směsí jsou velmi lákavé pro děti a dospívající. Jejich marketing by běl být podle norských kolegů přísněji regulován, jelikož se jedná o nezdravé potraviny.

Snídaně bohatá na vlákninu zajistí stabilní hladinu cukru v krvi po zbytek dne, což prosívá výkonosti, trávení, hmotnosti a zdraví. Vláknina dokáže snížit hladinu cholesterolu a dodává pocit sytosti. Pokud patříte k těm, kteří obvykle snídají chléb nebo sušenky, je rozumné sáhnout po celozrnných výrobcích. Totéž platí pro snídaňové směsi. Vybírejte produkty s co největším množstvím vlákniny a celozrnných složek. 

Přihlásit