Irské smetanové likéry privátek šlapou na paty Baileys

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 18.11.2022   

Britský senzorický test irských smetanových likérů ovládl světoznámý výrobek značky Baileys. Dva levnější produkty si s ním ale nijak nezadaly a umístily se těsně za ním.

Britská organizace Which? srovnala v slepém chuťovém testu irských smetanových likérů výrobek Baileys a obdobné nápoje vlastních značek obchodních řetězců Aldi, M&S, Morrisons, Sainsbury's a Tesco, aby zjistila, nakolik mohou cenově výhodnější nápoje konkurovat prémiovému originálu. Výrobky hodnotil tým 72 spotřebitelů, kteří pravidelně nakupují a konzumují irský smetanový likér a tvoří reprezentativní vzorek britské populace. Skóre bylo založeno na chuti (50 %), aromatu (20 %), pocitu v ústech (15 %) a vzhledu (15 %).

Celkové prvenství získal likér Baileys (s hodnocením 76 %), ale výrobky Aldi a Sainsbury's se umístily těsně za ním (74 %). Většina degustátorů ocenila na Baileys sladkost, krémovost a výraznou chuť. Jde o nejdražší výrobek v testu, před svátky jej však lze často pořídit v akci. S polovičními náklady si ovšem spotřebitel může dopřát srovnatelný zážitek s irským smetanovým likérem značky Aldi. Jeho aroma bylo sice hodnoceno o něco hůře než aroma Baileys, ale vzhled, chuť a pocit v ústech byly podle hodnotitelů na stejné úrovni jako u velké značky.

Likér Sainsbury's se cenově pohyboval mezi Aldi a Baileys a umístil se na děleném druhém místě. Získal vysoké známky za uspokojivou chuť a pocit v ústech a je to jediný likér privátky v testu, který se svým aromatem vyrovnal Baileys.

Vzorek od Tesca (72 %) byl druhý nejlevnější v testu a blížil se svými výsledky první trojici. Likér značky M&S (66 %) skóroval poměrně dobře, ale 51 % účastníků testu u něj považovalo příchuť alkoholu za příliš silnou. Nápoj od Morrisons (66 %) rovněž nepohořel, ale podle zhruba poloviny ochutnavačů nebyl dostatečně hustý nebo krémový.

Testovaly se neochucené, základní verze výrobků. Všechny testované vzorky obsahovaly 17 % alkoholu. Do testu nebyly zahrnuty irské likéry dalších privátních značek, protože v té době nebyly k dispozici.

Na trhu lze koupit jako levnější alternativu k irskému smetanovému likéru nápoje označené jako Country Cream. Zatímco irské smetanové likéry jsou vyráběny ze směsi irské whiskey a smetany, Country Cream obsahuje místo whiskey například víno, fermentovaný alkohol nebo lihoviny a má obvykle nižší obsah alkoholu.

Přihlásit