Výhody chráničů matrací

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 9.11.2022   

Chránič matrace sice nenahradí dobrou matraci, ale může vyvážit nedostatky té stávající. Jeho použití může oddálit nákladnější nákup nové matrace.

Matracový chránič vypadá jako tenká matrace i potah zároveň. Máte-li příliš tvrdou nebo naopak měkkou matraci, chránič může problém zmírnit a pomoci zlepšit kvalitu spánku. Hodí se také v případě, že potřebujete matraci zvýšit. Výška různých modelů se pohybuje v rozmezí 3–8 cm. Prémiové chrániče jsou levnější alternativou nové matrace. Neposkytují plnohodnotnou podporu těla jako běžná matrace, ale mohou zlepšit rozložení váhy a poskytnout větší pohodlí. Většina špičkových modelů má měkkou texturu, určenou k odpružení tvrdších matrací, ale existují také ​​pevnější modely vhodné pro matrace, které jsou příliš měkké. Chránič matrace lze použít také na roztahovací pohovku, kde sjednotí nerovnosti a vytvoří pocit pohodlné postele.

Na trhu lze koupit čtyři hlavní typy matracových chráničů: z paměťové pěny, peří a prachového peří, mikrovlákna, dutých vláken nebo latexu. Belgická spotřebitelská organizace Test-Achats shrnula jejich výhody a nevýhody.

Paměťová pěny je materiál citlivý na teplotu, který se přizpůsobí konturám těla. Chrániče z paměťové pěny jsou vhodné pro neklidné spáče i osoby s artritidou a bolavými klouby a dobře řeší problém tvrdé matrace. Během spánku se však mohou nepříjemně zahřívat nebo omezovat snadný pohyb, bývají dražší než ostatní modely a zpočátku mívají syntetický pach.

Chránič z peří a prachového peří má tradiční strukturu. Nezahřívá se, nemá vliv na pohyb spícího a je velmi jemný a měkký. Je třeba jej pravidelně natřepávat, aby časem neztratil na objemu. Nemá hypoalergenní varianty. Peří může propíchnout látku a vylézat ven. Někdy pochází z výroby, při které nejsou dodržovány etické standardy nebo pravidla udržitelnosti.

Mikrovlákno je syntetický materiál, který se často používá k výrobě lůžkovin. Je z velejemných polyesterových a nylonových látek, které přirozeně absorbují vlhkost. Dutá vlákna zase umožňují cirkulaci vzduchu, což usnadňuje odpařování vlhkosti. Chrániče z těchto materiálů mají nejnižší ceny. Jsou měkké, jemné, nezadržují teplo a nepáchnou. Mohou být v hypoalergenním provedení. Nejsou však prodyšné jako ostatní typy, mohou se časem proležet a jsou nejméně odolné. Některé jsou potažené latexem.

Přihlásit