Majonézy light ve francouzském testu pohořely

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 7.11.2022   

Odlehčené majonézy ve francouzském testu patřily k nejhorším jak chutí, tak složením. Snížené množství tuku je v nich nahrazováno vodou, solí a cukrem a konzervanty.

Majonéza je téměř neodmyslitelnou součástí francouzského způsobu stravování. Skládá se z oleje (nejméně ze 70 %), vaječného žloutku a kapky octa. K nejoblíbenějším patří výrobky s příměsí hořčice.

Olej používaný v průmyslových recepturách je tradičně slunečnicový, ale výrobci stále častěji používají řepkový, v němž je lepší poměr omega-3 a omega-6 polynenasycených mastných kyselin. Když je strava bohatá na omega-6, nebývá v ní dostatek omega-3 mastných kyselin, které pomáhají bojovat proti kardiovaskulárním onemocněním. Nadměrná konzumace majonézy však organismu neprospívá. Obsahuje sůl, cukr a tuk, které jsou všudypřítomné ve stravě současného člověka a přispívají k výskytu obezity, cukrovky, kardiovaskulárních a řady dalších chronických onemocnění. Problematické jsou také další složky, například zahušťovadla, například guarová (E412) či xantanová guma (E415), které mohou vyvolat gastrointestinální potíže, jako jsou nadýmání či průjem.

Francouzský spotřebitelský časopis 60 millions de consommateurs testoval 15 majonéz předních značek (například Amora, Maille, Heinz) a privátních značek (třeba Carrefour, Lidl, E. Leclerc, Auchan). Skóre všech zkoumaných vzorků se pohybovalo v rozmezí 5,5–16,6 bodů z 20.

Majonéza vždy obsahuje velmi mnoho tuku, 14–16 g na dvacetigramovou porci. Pět z 15 testovaných výrobků získalo nejhorší hodnocení za přílišný obsah tuku. Byly mezi nimi šlehaná majonéza Cora, majonéza s bio dijonskou hořčicí Carrefour a majonéza Hellmann's Real. Většina značek nabízí majonézu light se zhruba třetinovým obsahem kalorií, nejde však o dobrou alternativu. Výrobci uberou tuk, ale pak musí nastavit majonézu vodou. Jelikož je následný produkt chuťově nevýrazný, je ochucován zvýšeným množstvím soli a cukru. Kvůli nižšímu obsahu oleje mají odlehčené majonézy sníženou trvanlivost, proto se do nich přidávají konzervanty. Například majonéza Monoprix light s dijonskou hořčicí a majonéza Casino light obsahovaly deset a více přísad.

Podle týmu časopisu je optimálním řešením vybrat si dobrou tradiční majonézu a konzumovat ji v přiměřeném, tedy menším množství.

Přihlásit