Doplňky stravy před vráskami neuchrání

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 4.11.2022   

Doplňky stravy s kolagenem nebo kyselinou hyaluronovou nemohou prokazatelně vyhladit vrásky nebo zlepšit celkový vzhled pleti, ačkoliv to slibují. O účinku inzerovaném výrobci a prodejci nejsou vědecké důkazy.

Spotřebitelská organizace Stiftung Warentest analyzovala složení 15 doplňků a prověřila, zda existující vědecké studie, které by spolehlivě prokazovaly inzerovanou účinnost těchto výrobků na stav pleti. Kolegové zjistili, že žádná z dostupných studií neprokázala jasně viditelný efekt. Přitom nejde o levné produkty. Při užívání po dobu nejméně 6–12 týdnů, jak doporučuje velká část výrobců, náklady za celou kúru často přesáhnou 100 eur.

Všechny doplňky v testu obsahovaly kromě kolagenu nebo kyseliny hyaluronové rovněž vitamíny a minerály, což umožnilo výrobcům použít na obalech zdravotní tvrzení. Zdravotní tvrzení spojená s kolagenem a kyselinou hyaluronovou totiž zatím schválena a povolena nejsou. Obsah kyseliny hyaluronové ve výrobcích se navíc obtížně zjišťuje.

Stiftung Warentest doporučuje nevěřit slibům reklamy. K zajištění dostatečného příjmu vitamínů a stopových prvků postačí pestrá strava, proto není třeba utrácet za drahé doplňky. Aby pleť vydržela dlouho zdravá a bez vrásek, dopřejte tělu zdarma dostatek spánku a pohybu a nekuřte.

Přihlásit