Mraženou pizzu nezatracují ani Italové

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 3.11.2022   

Italští degustátoři přidělili třem mraženým pizzám v testu plný počet bodů. Kvalita surovin se oproti výsledkům dřívějších testů zlepšila, ale stále jde o produkty s vysokým obsahem soli a nadměrným množstvím kalorií.

Mražená pizza je často považována za pokrm druhé třídy, zejména v Itálii. Také tam se však podle průzkumu Italského institutu pro mražené potraviny a společnosti Doxa v době pandemie pizza z mrazicího boxu stala jedním z nejoblíbenějších mražených produktů. Spotřebitelská organizace Altroconsumo prověřila kvalitu 14 mražených pizz Margherita, které patří k nejoblíbenějším na italském trhu. Hodnotilo se složení vzorků, tedy druh surovin, jejich kvalita, koření a nutriční vyváženost, a v slepém testu se posuzovaly vzhled, textura a chuť.

Všechny testované výrobky měly složení odpovídající pizze Margherita. Byla v nich mozzarella bez příměsi jiných sýrů, rajčatová dřeň nebo protlak, olej, mouka, droždí a sůl. Místo extra panenského olivového oleje však většina produktů obsahovala slunečnicový nebo běžný olivový olej. Výrobci nešetřili na koření ani na kvalitě surovin.

Problémem byla energetická hodnota vzorků. Ačkoli je pizza považována za jednoduchý a zdravý středomořský pokrm, je to jídlo spíše kalorické a nutričně nevyvážené. K nejčastějším prohřeškům patřil nadbytek soli a některé výrobky měly větší množství těsta.

Většina pizz byla zabalena do plastové fólie a kartonových krabic. Vše bylo z recyklovatelných materiálů a snadno tříditelné, ale zatímco plast je nezbytný pro zachování kvality výrobku, kartonová krabice je zbytečná a kvůli udržitelnosti by bylo lepší se jí vyhnout.

Přihlásit