Ne všechny ozdobné dýně lze jíst

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 31.10.2022   

Některé okrasné dýně nejsou určeny ke konzumaci a mohou způsobit gastrointestinální potíže, varovala italská organizace Altroconsumo v čase podzimního svátku Halloween.

Dýně jsou oblíbenou podzimní zeleninou a v kuchyni je lze použít na mnoho způsobů jak nasladko, tak naslano. Všechny dýně, které se na Halloween prodávají, však zdaleka nejsou jedlé. Některé ozdobné druhy obsahují toxické nahořklé látky, které vedou k střevním potížím, například k zvracení a průjmu. Rozeznat jedlou dýni od nejedlé není vždy jednoduché, protože jsou si velmi podobné tvarem i barvou. Snadným vodítkem je chuť. Jedlá dýně není hořká. Má-li plod hořkou chuť, nekonzumujte jej. Obdobné je to u cuket. Po rozkrojení můžete okrasné dýně poznat také podle malého množství dužiny, její přílišné vláknitosti, tuhosti nebo naopak vodnatosti.

Je velmi důležité, aby obchodníci prodávali nejedlé dekorativní odrůdy odděleně od jedlých dýní, například v regálech s halloweenskými dekoracemi co nejdále od oddělení ovoce a zeleniny. Pokud jsou použity k ozdobení regálů s ovocem a zeleninou, měly by být jasně označeny jako nejedlá dekorace.

V květinářstvích a zahradnictvích by mělo být z obalů semen a sazenic zcela jasné, zda se jedná o jedlou nebo pouze ozdobnou odrůdu. Sazenice jedlých dýní patří na jiné místo v obchodě než nejedlé druhy také kvůli nebezpečí křížení.

Přihlásit