Kvalita sušených rajčat v oleji se velmi liší

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 27.10.2022   

Najít sušená rajčata v oleji se správnou texturou a chutí není jednoduché. Nejdražší výrobek ve švédském testu skončil na posledním místě. Většina vzorků ovšem obsahovala více rajčat, než bylo uvedeno na obalu.

Sušená rajčata mohou být chutnou součástí mnoha pokrmů od těstovinových salátů po dušená jídla s masem. Regály obchodů nabízejí řadu různých značek. Spotřebitelská organizace Räd & Rön testovala 14 vzorků balených sušených rajčat v oleji, z toho 3 produkty inzerovaly použití organicky pěstovaných plodů. Výrobek značky Baresa z Lidlu obsahoval směs slunečnicového a olivového oleje, v ostatních vzorcích byl pouze slunečnicový. Všechny produkty byly kořeněné, například solí, oreganem, česnekem nebo kapary.

Slepý chuťový test ukázal velké a vyhraněné rozdíly mezi výrobky. Nejvyšší hodnocení získal vzorek značky Garant, který zdaleka předčil všechny ostatní vyvážeností sladké a kyselé chuti, svěží rajčatovou chutí, příjemnou pevností na skus a dojmem plodů dozrálých přirozeným způsobem. Na druhém místě byla rajčata v oleji značky Matric Casa Matilda. Nejhůře si vedl výrobek značky Fontana se svou mírně zatuchlou chutí a příliš mazlavou a měkkou texturou.

Kromě chuťového textu prošly vzorky laboratorním zkoumáním výskytu změkčovadel nebo množství lykopenu. Lykopen je antioxidant a barvivo, které rajčatům dodává červenou barvu. Jeho množství vypovídá o kvalitě a zralosti rajčete. Čím více lykopenu, tím lépe. Nejvíce jej bylo ve vzorku značky Natureta. Změkčovadla mohou být pro člověka toxická a snižovat plodnost, některá škodí také životnímu prostředí a hubí vodní organismy. V žádném z testovaných balení sušených rajčat v oleji se nevyskytovalo více změkčovadel, než povolují normy, a podle výrobců se do nich zjevně dostaly z víček.

U rajčat naložených v oleji výrobce nemusí uvádět jejich váhu v nenaloženém stavu, ale u 12 případů se tato informace na obalech vyskytovala. Většinou však bylo v baleních rajčat více.

Přihlásit