Hned z kraje je dobré si uvědomit, že smyslem robotického vysavače není zcela nahradit ve vaší domácnosti klasický podlahový vysavač s hubicí. Jeho přednosti jsou pravidelnost úklidu a nezávislost. Může pracovat klidně každý den, což u kvalitnějších modelů vede ke snížení množství prachu a jiných nečistot. Většinu robotů lze v dnešní době ovládat přes mobilní aplikaci a můžete je naprogramovat a spustit i v době, kdy nejste doma.
Jaké mají slabiny?
Nevýhodou robotických vysavačů je velikost prachových nádob – jejich objem většinou nepřesahuje půl litru a je třeba je často vyprazdňovat. K zachytávání smetí nepoužívají (obdobně jako bezsáčkové podlahové či tyčové vysavače) sáček, nýbrž plastovou nádobku. Tu je dobré vedle samotného vyprazdňování také pravidelně čistit. Manipulace s nádobkou a její umístění by proto měly být uživatelsky co nejpřívětivější.
Další nevýhodou robotických vysavačů je nízký sací výkon. Obstojí především při úklidu na tvrdých podlahách, nejlépe se jim daří odstraňovat drobky, o něco méně pak prach. S vysáváním koberců má ale většina robotů značné problémy, což dlouhodobě potvrzují i naše testy. Výsledky letošního srovnání 24 robotických vysavačů opět ukázaly, že kvalita úklidu koberců je velmi špatná.
Nedostatek sacího výkonu roboti nahrazují mechanickým pohybem. Ve spodu mají velký rotační kartáč, jenž nametá nečistoty směrem k sacímu otvoru. Robot by měl být také vybaven alespoň jedním bočním kartáčem, který rovněž sbírá smetí a metá ho pod tělo přístroje. Boční kartáče mají především za úkol zachytit nečistoty podél stěn a v rozích. Někdy však nadělají více nepořádku než užitku, protože se točí příliš rychle a prach spíš rozmetají všude kolem. Pokud je to možné, doporučujeme robota vidět v akci.
Naše testy ukazují, že úklid v hůře dostupných místech (podél zdí, v rozích a štěrbinách) dělá robotům problémy. Je dobré mít na paměti, že téměř bezpracný úklid je zkrátka vykoupen některými nedostatky, na které stále u robovysavačů narážíme.
Baterie a nabíjení
Samočinné vysavače jsou napájeny z akumulátorů, jež se ve většině případů dobíjejí v nabíjecí stanici. Do té přístroje obvykle zamíří po skončení práce či v momentě, kdy v baterii dochází energie. Šikovnou funkcí je pokračování v úklidu na stejném místě, jakmile se robot dobije (v případě, že úklid nezvládl dokončit celý). Obzvlášť pokud máte větší domácnost, kterou robot nezvládne obsloužit na jedno nabití. Sledujte při výběru provozní dobu na jedno nabití a rovněž dobu nabíjení – rozdíly jsou značné. Praktická je možnost nastavení doby úklidu, aby se dal robot do práce, až nebudete doma.
Ovládání robota
V dnešní době je již naprostá většina robotických vysavačů propojená s chytrými technologiemi a lze je ovládat přes aplikaci v mobilním telefonu. Nemáte-li chytrý telefon nebo tuto možnost využívat nechcete, lze robota ovládat pomocí tlačítek přímo na přístroji či dálkovým ovladače, pokud je u daného modelu k dispozici.
V domácnosti můžete vyhradit prostor, kam nechcete, aby robot při úklidu zajížděl. Pro omezení pohybu vysavače a jeho udržení v požadovaných místech nebo místnostech slouží magnetické pásky, které se umísťují na podlahu či pod koberec. Modernější variantu představují takzvané virtuální zdi – malá zařízení vysílající infračervený paprsek a vytvářející tak neviditelnou bariéru. Pohyb robota a půdorys jeho práce lze rovněž ovládat přes aplikaci, kde nastavíte zakázané zóny a řadu dalších funkcí.
Robotické vysavače se liší počtem a sofistikovaností režimů čištění. Někdy je možné nastavit, aby se robot například zaměřil na konkrétní místo, nebo naopak pokryl celou oblast. Více programů je samozřejmě výhodou, ale v praxi spíš budete používat běžné programy pro úklid celého prostoru.
U některých modelů se vybírá metoda pohybu (podél zdí, dle určitého vzorce), jiné svůj pohyb volí zcela automaticky. V „inteligenci“ robotů jsou značné rozdíly. Vycházejí z typu a pokročilosti navigace robotického vysavače. Někteří do překážek jen narážejí a na základě toho mění svůj směr, pokročilejší modely si pracovní prostor nejprve zmapují, překážkám se v předstihu vyhýbají a jejich úklid je celkově efektivnější. Většina modelů je vybavena senzory bránícími před pádem ze schodů, takže o jejich bezpečnost se bát nemusíte.
Vychytávky
Pokud se chcete vyhnout častému vysypávání prachové nádoby, můžete si pořídit robotický vysavač s automatickým vyprazdňováním. S touto funkcí se u robotů setkáváme stále častěji. Tyto přístroje umějí smetí automaticky samy vysypat, a to konkrétně do vyprazdňovací stanice, která je součástí nabíjecí základny. V ní se nachází větší sáček na nečistoty, jenž se postupně plní. Dodejme, že někteří výrobci nabízejí vyprazdňovací věže i zvlášť k dokoupení.
Jak to přesně funguje? Princip je poměrně jednoduchý, průběžně po úklidu či jakmile je prachová nádoba v robotu plná, přístroj zajede do stanice a pomocí odsávání odevzdá posbíraný nepořádek. Ten putuje do sáčku podobně jako u klasických vysavačů a po jeho naplnění jej vyměníte za nový.
Další vychytávkou jsou roboti, kteří umějí vytírat. Kromě prachové nádoby mají ještě zásobník na vodu a speciální mop, jenž se na robota nasazuje. Hadřík z mikrovlákna je potřeba průběžně měnit. Pokud vás tato funkce zaujala, vězte, že na trhu dnes seženete i samostatné robotické mopy.