Jak vybrat fén na vlasy

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 31.10.2022

Ač fény vypadají na první pohled stejně, v praxi se mohou v mnoha ohledech lišit. Náš nákupní průvodce vám napoví, na co se při výběru ideálního fénu právě pro vás zaměřit.

Jedna z věcí, kterou je třeba si před koupí fénu ujasnit, je, kde jej budete nejčastěji používat, a jak dlouhý tedy budete potřebovat přívodní kabel (v našem testu se rozpětí jejich délek pohybovalo od 1,6 do 3,1 metru).

Těžká váha?

Pokud si vyberete fén s ani ne moc krátkým, ani příliš dlouhým kabelem, dalším aspektem, kterým byste se měli zabývat, je hmotnost přístroje. Příliš těžký (některé výrobky v našem testu vážily i kolem 800 gramů) by se vám při každodenním několikaminutovém používání mohl pěkně „pronést“.

Pokud máte pro fén v koupelně (či jinde) vyhrazené místo na věšáku či háčku, vybírejte z přístrojů, které disponují poutkem k zavěšení.

Jestliže plánujete s fénem často cestovat, hodit by se vám mohlo i přepravní pouzdro, jež bývá součástí balení pouze u některých modelů.

Možnosti nástavců

Pokud toužíte po zachování vln ve vlasech, vybírat byste si měli z přístrojů disponujících difuzérem. Jestliže potřebujete při fénování vzduch soustřeďovat na konkrétní místo, volit byste měli přístroj, který má koncentrátor.

Fén používáme v těsné blízkosti uší, a tak je důležité, aby moc „neřval“. V našem testu se rozpětí hluku pohybovalo od 79 do 90 decibelů; je-li pro vás tedy podstatné, aby fén byl relativně tichým pomocníkem, vybírejte z co nejméně hlučných modelů.

Čištění filtrů

Má-li fén správně fungovat, je důležité, aby neměl ucpaný filtr. Většina námi testovaných přístrojů má filtr odnímatelný, u některých je ale hůře čistitelný.

U některých výrobků filtr odejmout nelze. Pokud se však pravidelně čistí ručně (v případě zanesení vlasy) nebo zvenku vysává (v případě jiného, vnějšího znečištění), nemusí to představovat problém.

Databáze testovaných výrobků

Fény na vlasy (26 výrobků)
poslední aktualizace: 3.11.2022


Přihlásit