Hlavové opěrky – ponechat, nebo sejmout?

Sdílejte

Publikováno v časopise 11/2022

Mnohé automobilky v uživatelských manuálech doporučují (některé poměrně důrazně) před instalací autosedačky sundat hlavovou opěrku sedadla. Řeč je o posměrně orientovaných sedačkách pro větší děti, kde se zádové opěrky dotýkají sedadel vozu. Kolegy ze spotřebitelských organizací OCU (Španělsko) a Test-Achats (Belgie) toto zjištění překvapilo. Kontaktovali proto konkrétní výrobce se žádostí o zdůvodnění těchto doporučení a provedli také nárazové testy.

Odpovědi některých automobilek byly nečekané. Ukázalo se, že ne všichni výrobci o existenci zmiňovaných doporučení vědí. BMW již slíbilo, že formulaci upraví – hlavovou opěrku tak motoristé nebudou sundávat „pokud možno“, nýbrž jen „pokud to bude nezbytně nutné“. Koncern PSA pak plánuje radu zcela vymazat.

Autoklub ADAC byl požádán, aby ověřil, co se může v praxi stát, pokud se rozhodnete stará doporučení automobilek poslechnout. Metodologie testu vycházela z procedur známých ze zkoušek Euro NCAP, které ověřují bezpečnost nových automobilů. Sledoval se komfort, stabilita při zatáčení a provedl se tzv. whiplash nárazový test.

Velké rozdíly v působících silách

Jde o crashtest, který sleduje natažení krku při nárazu zezadu. Figuríny představující desetileté děti byly posazeny do sedaček Römer Britax Adventure a Maxi-Cosi Morion. Sedačky byly nainstalovány ve voze Renault Mégane. Naměřené hodnoty hovořily jasně. V případě Britaxu byl krk bez hlavové opěrky vystaven silám o hodnotě 870 N, s opěrkou pouze 371 N. U Maxi-Cosi byl rozdíl ještě výraznější – 1201 N bez opěrky, 297 N s opěrkou. Bezpečnostní hledisko je tedy jednoznačné, krční páteř dětí je několikanásobně lépe chráněna s ponechanou hlavovou opěrkou.

Jízdní komfort se po odejmutí opěrky naopak mírně zlepšil, mezera mezi horní částí autosedačky a sedadlem vozu prakticky zmizela a figurína již nebyla tak vzpřímená. Naopak stabilita při zatáčení zůstávala nezměněna, autosedačky držel na místě především isofix.

Podle odborníků tak není co řešit – menší daň v podobě nepatrně sníženého komfortu rozhodně stojí za daleko lepší bezpečnost a ochranu krku. Pokud tedy manuál vašeho vozu tvrdí, že byste měli sedačky poutat po sundání hlavové opěrky, neberte řeči automobilky příliš vážně.

Doporučení ADAC

  • Německý autoklub společně se spotřebitelskými organizacemi výrobcům automobilů doporučuje koncipovat opěrky tak, aby nepřekážely autosedačkám s vyšší zádovou částí. Ideálně tak, aby záda sedačky přesně kopírovala plochu sedadla.
  • Výhodné by mohlo být používat opěrky, které lze sklopit o 180 ° - v takovém případě mezi sedačkou a sedadlem nevzniká nežádoucí mezera a zároveň se zachovává podpora krku a hlavy při nárazu zezadu.
  • Automobilky by měly revidovat uživatelské manuály a klást větší důraz na bezpečnost před jízdním komfortem.
  • Doporučení se dočkali i výrobci sedaček. Zadní část nastavitelných opěrek hlavy u autosedaček by měla být v rovině se zádovou opěrkou zádržného systému.

Databáze testovaných výrobků

Autosedačky (107 výrobků)
poslední aktualizace: 24.10.2023


Přihlásit