Test nealkoholických ochucených piv 2022

Sdílejte

Publikováno v časopise 11/2022

Podnět k tomuto testu k nám přišel zvnějšku. Zástupci kampaně Nechmel děti spojené s neziskovou organizací Suchej únor se na nás obrátili se znepokojujícími informacemi o tom, že někteří rodiče neváhají kupovat svým dětem ochucená nealkoholická piva. Z mnoha důvodů to není dobrý nápad. Náš test potvrdil, že ani nealko ochucené pivo není zcela bez alkoholu. Ten do dětských sklenic rozhodně nepatří a tato zpráva může být zajímavá i pro dospělé řidiče.

Test nealkoholických radlerů jsme připravili ve spolupráci s kampaní Nechmel děti, za kterou stojí nezisková organizace Suchej únor. Obrátili se na nás se znepokojivými informacemi. Podle průzkumu, který si nechala organizace zpracovat, se ukázalo, že třetina rodičů vidí ochucená nealkoholická piva stejně jako limonády. Čtvrtina rodičů pak nevnímá jako riziko, když je pijí děti. K daným názorům je vede několik nepřesných představ. Domnívají se, že nealkoholická piva neobsahují žádný alkohol, a dál si myslí, že nealko radler je méně sladký než limonáda. Úkolem našeho testu je uvést tyto úvahy na pravou míru.

Do laboratoře jsme poslali 23 ochucených nealkoholických piv, přičemž převažovaly nápoje s citrusovou příchutí. Zajímalo nás, kolik obsahují alkoholu a cukru.

Alkoholu se úplně nezbavily

Začněme alkoholem. Stoprocentně nealkoholické pivo neexistuje. Ve všech nápojích jsme alkohol našli, a to v množství od 0,04 % až po 0,44 % obj. U dospělých se po vypití jednoho nealko radleru takové množství alkoholu projeví vcelku nevýrazně, nicméně u dětí se dá očekávat zásadnější vliv. Radler – byť nealkoholický – proto do jejich rukou rozhodně nepatří.

Dále jsme nechali měřit obsah cukru. Tady se ukázalo, že některé radlery mají k limonádě vcelku blízko. V několika nápojích jsme totiž objevili až 8 % cukru. Ochucená pramenitá nebo minerální voda s cca 4 % cukru proto poslouží jako nápoj pro děti mnohem lépe.

Poslední zajímavé měření se týkalo hořkosti. Organizace Suchej únor totiž upozorňuje i na nebezpečí návyku dětí na hořkou chuť piva. Ukázalo se, že i nealko radler je hořký. U některých vzorků se totiž hořkost vyjádřená v mezinárodních jednotkách IBU pohybovala na třetině hořkosti klasických českých ležáků.

Závěr testu je jednoznačný – v žádném z ochucených nealkoholických piv alkohol úplně nechyběl. Už jen z tohoto důvodu nelze tyto nápoje podávat dětem.


Testované výrobky - nealkoholická ochucená piva (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Nealkoholická ochucená piva (23 výrobků)
poslední aktualizace: 3.11.2022


Přihlásit