Test dětských autosedaček 2022 II

Sdílejte

Publikováno v časopise 11/2022

Bezpečnosti při cestování s dětmi není nikdy dost. Pomocí přísných nárazových zkoušek, testů ergonomie či obsluhy a chemické analýzy se snažíme výrobce zádržných systémů přimět, aby stále zvyšovali bezpečnostní standardy. Nikdy nejsme, nemůžeme a ani nechceme být stoprocentně spokojeni. Při pohledu na výsledky letošního druhého testu dětských autosedaček musíme opět konstatovat, že stále je co zlepšovat. Jednoznačně nás však potěšila absence vyslovených propadáků v nárazových testech.

Tento rok jsme pro Vás v laboratoři provedli:

Test sedaček Avionaut, Avova, Axkid, Besafe, Britax, Bugaboo, Cybex, Chicco, Jané, Lionelo, Maxi-Cosi či Recaro. Pokud vám ve výčtu chybí vaše oblíbená značka, doporučujeme nahlédnout do naší webové databáze, která obsahuje všechny dříve i nově testované modely.

V letošní druhé várce bezpečnostních zkoušek nových produktů známých značek přinášíme výsledky modelů určených pro miminka, batolata i vzrostlejší děti. Nezapomněli jsme na tzv. vajíčka ani na rostoucí autosedačky. Mimo bližšího popisu výsledků zkoušek se s vámi podělíme i o zjištění španělsko-belgické studie, která zkoumala, zda je při instalaci autosedačky nutné či vhodné odejmout hlavovou opěrku sedadla vozu.

Dětské autosedačky proslulých značek

V testu naleznete celkem 16 výsledků otestovaných dětských autosedaček. Zaměřili jsme se na autosedačky pro děti od narození do 18 měsíců věku (ve variantě s isofixovou základnou i bez ní), rostoucí sedačky (posměrné i protisměrné) a také podsedáky se zádovou opěrkou pro větší děti. Nejlevnější produkty přišly na přibližně 5000 Kč, nejdražší dosahují 17 000 Kč.

Co v recenzích autosedaček běžně nenajdete

Naším cílem je otestovat sedačky v pokud možno co nejrealističtějších podmínkách. Všechny sedačky procházejí totožným testovacím programem. Testuje se především v renomované laboratoři – nárazové zkoušky probíhají s pomocí modelu vozu a pokročilých figurín reprezentujících děti různého vzrůstu a věku. Snadnost obsluhy a ergonomii hodnotí jak experti, tak i rodiče. Pohodlí a jiné ergonomické vlastnosti zkoušejí také samotné děti.

Zajímavosti z testu dětských autosedaček

Absence propadlíků v crashtestech: Pravidelně se setkáváme se situací, kdy autosedačka či více autosedaček zcela zklame v nárazových testech. Tentokrát jsme byli příjemně překvapení, žádnou nedostatečnou známku za tyto zkoušky jsme neudělili. To je jistě pozitivní, nedostatky jsme však objevili v jiných oblastech, například v souvislosti s nežádoucími látkami.

Mnozí výrobci automobilů doporučují před instalací autosedačky sejmout hlavovou opěrku sedadla vozu. Test autoklubu ADAC odhalil, že automobilky byste v tomto ohledu raději neměli poslouchat. Více informací naleznete v článku Hlavové opěrky – ponechat, nebo sejmout?.


přibližně do 18 měsíců (porovnat)

do 4 let (porovnat)

do 7 let (porovnat)

od 1 do 4 let (porovnat)

od 1 do 7 let (porovnat)

od 18 měs. do 12 let (porovnat)

od 4 do 12 let (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Autosedačky (107 výrobků)
poslední aktualizace: 24.10.2023


Přihlásit