TEST: příliš slabé vrtačky

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Vydáno: 19.2.2010   

Vrtačka s příklepem je nezbytným vybavením každého domácího kutila. Ceny přístrojů se pohybují od přibližně jednoho tisíce do osmi tisíc korun. Testy prokázaly, že vrtačky s cenou pod dva tisíce korun nejsou kvalitní. Mezi propadáky se ale objevily i dražší přístroje. Většina z testovaných vrtaček je příliš slabá pro vrtání do betonu.
Domácnosti v panelácích, ale i ve starší zástavbě ocení vrtačku při přivrtávání poliček, větších obrazů a své využití nalezne i v domácí dílně či na chalupě. Kvalitní vrtačka by měla mít dvourychlostní převodovku, dvě rukojeti a dostatečný výkon pro vrtání.

Časopis TEST otestoval 29 vrtaček s příklepem. Testy se zaměřily jak na výkon přístrojů při vrtání s příklepem i bez příklepu, tak i na šroubování a utahování. „Pouze šest testovaných vrtaček získalo známku „dobře“ za vrtání s příklepem, tedy například do betonu,“ říká Václav Beneš, redaktor časopisu TEST. Většina přístrojů je na vrtání do tvrdých materiálů příliš slabá.

Podstatnou částí testu byly zátěžové zkoušky. Zkoušela se výdrž motoru, ale i příklepového mechanismu. V těchto zkouškách pohořely levné vrtačky, u nichž často docházelo k obroušení uhlíků a k poškození motoru. Mezi vrtačkami, které nevydržely zátěžový test motoru, se objevila i dražší vrtačka Protool PDP 18.

Vrtačka Power Plus POW X024 selhala ve zkouškách bezpečnosti. Při pádových zkouškách došlo k odlomení části krytu a ke zpřístupnění vinutí cívky motoru, jež je pod proudem. „Pád vrtačky je nejenom na stavbě celkem běžnou věcí. Vrtačka Power Plus tak představuje riziko pro spotřebitele a jejímu nákupu by se měli vyvarovat,“ upozorňuje Václav Beneš.

Specifickým problémem trpěly testované vrtačky značky Metabo. Jejich sklíčidlo mělo příliš volné utažení a vrták se při vrtání stále povoloval a při šroubování neustále se povolující sklíčidlo práci zcela znemožňovalo. Po několika vrtáních uvolnění vrták nevratně poškodil sklíčidlo.

Test prokázal, že spoléhat se při nákupu na výrobcem deklarovaný výkon vrtačky nebo na počet otáček je nespolehlivé, neboť tyto údaje o skutečném výkonu příklepových vrtaček nevypovídají.

Test příklepových vrtaček vyšel v únorovém vydání časopisu TEST. Kromě testu vrtaček jsou v únorovém vydání uveřejněny testy ústních vod, blu-ray přehrávačů a srovnání běžných účtů.

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 241 404 922
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu TEST. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2008 publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST informace o 8068 výrobcích, varovalo před 481 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 503 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.


Přihlásit