Třetina zubních nití obsahuje teflon

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 14.10.2022   

Teflon neboli PTFE se vyskytoval v každé třetí dentální niti zkoumané v rámci dánského testu. Jde o problematickou látku, ale přímé ohrožení zdraví uživatele nelze jednoznačně určit.

Dánská organizace Forbrugerrådet Tænk se dlouhodobě věnuje problému výskytu a potenciálních rizik fluorových látek ve výrobcích běžné spotřeby. V novém výzkumu kolegové zjistili, že každá třetí dentální nit obsahuje PTFE neboli teflon. Výsledky jsou založeny na informacích uvedených na obalech a získaných od výrobců. Jde o jednu z mnoha fluorových látek, které jsou společně označovány zkratkou PFAS. Byla přítomna v 20 z 59 testovaných vzorků. Úkolem PTFE je zajistit, aby nit mezi zuby snadno proklouzávala, nezadrhávala a nezauzlovala se.

PFAS se hromadí v organismu i v přírodě. Mohou poškodit imunitu, zvýšit hladinu cholesterolu v krvi, posílit riziko onemocnění jater, rakoviny, hormonálních poruch, nedobrovolného potratu a poškození plic.

Zubní nit s  PTFE není problém sama o sobě, ale když je látka obsažena v dalších používaných produktech, může dojít ke koktejlovému efektu. PFAS jsou přítomny v životním prostředí, v interiérech, ve venkovním oblečení nebo v kosmetice. Používáním výrobků bez PFAS lze snížit celkovou expozici rizikovým látkám.

Některé značky nabízejí dentální nitě s PTFE nebo bez PTFE, je tedy třeba zkoumat informace na balení. Složení si lze ověřit také přímo u výrobce. 10 z 20 vzorků, které obsahovaly PTFE, však tuto skutečnost neuvádělo na balení. Výrobci totiž takovou povinnost nemají.

V zubních nitích lze objevit také stejný druh fluoridu, jaký se používá v zubních pastách – anorganický fluorid, který pomáhá předcházet zubnímu kazu. Takové dentální nitě lze používat bez obav.

Výrobci spotřebitelskou organizaci ujistili, že použitý teflon je čistý, stabilní, a tudíž bezpečný. Studie Dánské agentury pro ochranu životního prostředí ovšem ukázala, že kosmetické přípravky s PTFE mohou obsahovat řadu dalších problematických fluorových látek, které nebývají deklarovány.

Jejich výskyt bývá způsoben kontaminací PTFE nebo rozkladem PTFE. Je obtížné určit, nakolik PTFE v zubní niti může ohrozit zdraví. Americká studie porovnala fluoridové látky v krvi 178 žen s jejich návyky. Připustila souvislost mezi používáním zubní nitě s obsahem PTFE a vyššími hladinami fluoridových látek v krvi. Zdůraznila ale nutnost dalšího výzkumu, uvedla organizace Forbrugerrådet Tænk.

Přihlásit