Třetina extra panenských olivových olejů v německém testu neodpovídá normám

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 6.10.2022   

Šest extra panenských olivových olejů včetně čtyř organických produktů v testu německé organizace Stiftung Warentest nedosahovalo požadované kvality. Chutnaly žlukle, dva výrobky navíc byly  kontaminované. Dvě třetiny z celkem 19 vzorků testem prošly bez potíží.

Mezi testovanými produkty byly rovněž privátní značky řetězců obchodů s potravinami a drogerií. Oleje, které prošly testem bez poskvrny, nejevily známky pančování jinými rostlinnými oleji. Vítězem se stal extra panenský olivový olej značky Crudo z lahůdkového obchodu. Jako jediný měl naprosto vyváženou chuť i vůni, ale byl nejdražší (36 eur/litr). Dobré oleje však lze pořídit už od 5,75 eur/litr, upozornili němečtí kolegové na základě poznatků z testu.

Čtyři organické oleje byly ohodnoceny velmi nízko kvůli žluklé chuti, celkově nevyhovujícím senzorickým vlastnostem a složení. Podle unijní legislativy o olivovém oleji by neměly být nabízeny jako extra panenské. Výrobky značek Corovita a Müller obsahovaly dokonce příměsi minerálních olejů. Některé z těchto látek mohou být karcinogenní a nesmí se vyskytovat v potravinách. Laboratorní výsledky ukázaly, že pocházejí z technických mazacích olejů a možná se dostaly do produktů během výroby. Potěšující je, že žádný vzorek neobsahoval pesticidy.

Přihlásit