Bezpečnost chytrých hraček a spotřebičů posílí

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 5.10.2022   

Evropská komise zveřejnila návrh nových pravidel, která budou platit pro chytré spotřebiče a elektroniku s připojením na internet. Cílem je zajistit vyšší bezpečnost spotřebitelů. Hračky či domácí spotřebiče budou do budoucna přísně kontrolovány.

V rámci úpravy unijní legislativy o kybernetické bezpečnosti Evropská komise vycházela mimo jiné z výsledků spotřebitelských testů dětských hraček připojených k internetu nebo chytrých hodinek pro děti, upozornila norská spotřebitelská organizace Forbrukerrådet.

Velká řada testovaných výrobků postrádala základní zabezpečení a mohla se stát snadným terčem hackerů. Existuje tak nebezpečí, že cizí lidé se špatnými úmysly proniknou prostřednictvím kamery do dětského pokoje nebo dokonce do postýlky. Připojením přes chytré spotřebiče se lze dostat například k domácí bezdrátové síti nebo dalším zařízením a narušit tak soukromí jejich uživatelů.

Návrh legislativního textu obsahuje přísnější sledování kybernetické bezpečnosti a sankce za nedodržení základních pravidel ochrany před podvody. Dovozci budou mít povinnost kontrolovat, zda je zboží vyrobené v souladu s požadavky Evropské unie a pravidly pro použití označení CE, a to ještě před uvedením na trh. S údaji o uživatelích bude nutné zacházet důvěrně, dokonce za pomoci šifrované komunikace, a nebude povoleno shromažďovat informace, které nejsou nezbytné k správnému fungování základních funkcí výrobku.

Každá země určí dozorčí orgán, který bude odpovědný za dodržování nových předpisů. Ten bude mít pravomoc zakázat výrobky, které nesplňují stanovené normy, a udělovat pokuty až do výše 15 milionů eur nebo 2,5 % ročního obratu.

Přihlásit