Jak zabezpečit mobil a data před krádeží

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 28.9.2022   

Zloděj se může odcizený mobilní telefon snažit co nejrychleji prodat, proto jednoduše vymaže všechna data. Může se však také pokusit dostat do vašich profilů a účtů a zneužít je. Nabízíme vám rady spotřebitelské organizace Which?, jak posílit bezpečnost svého mobilu a vyhnout se nepříjemnostem.

Krádeži telefonu je důležité předcházet. Pokud k ní dojde, policie i mobilní operátor budou vyžadovat některé základní údaje. Například číslo IMEI je pro každý přístroj unikátní a podle něj lze sledovat, zda není zcizené zařízení nabízeno k prodeji. Číslo IMEI zjistíte v systému Android vytočením *#06#, na iPhonu jej najdete v záložce Nastavení > Obecné > O  aplikaci. Včas si nastavte službu nalezení telefonu. Jde například o aplikace Find My u zařízení Apple, Find My Device u telefonů s Androidem nebo Find My Mobile u Samsungu. Díky těmto aplikacím můžete mobil sledovat, částečně ovládat na dálku a zabezpečit svá data v krizové situaci. Lze ji aktivovat z telefonu i z počítače.

Používejte silná hesla – jak k odemknutí telefonu, tak do jednotlivých účtů. Nastavením rozpoznání obličeje nebo otisku prstu se vyhnete dlouhým znakovým řadám. Dobrým pomocníkem je spolehlivý správce hesel. Zaheslovat lze i citlivé poznámky s osobními údaji.

Nastavte si automatické zálohování. Nepřijdete tak o data v případě ztráty telefonu. Většina výrobců nabízí bezplatné automatické zálohování, například na iCloud nebo Samsung Cloud, ale pokud potřebujete více místa, lze si jej přikoupit. Můžete zálohovat také na notebook, SD kartu nebo externí pevný disk.

Pokud dojde k odcizení mobilu, jednejte rychle. Použijte příslušnou službu k nalezení a ovládání telefonu. Nahlaste krádež policii. Lokalizujete-li přístroj pomocí nastavené služby, informujte o tom policii a nestíhejte zloděje sami. Spojte se s mobilním operátorem a zablokujte SIM kartu. Pokud používáte mobilní bankovnictví, okamžitě informujte banku o ztrátě telefonu. Změňte z počítače hesla ke všem uživatelským účtům.

Pokud máte drahý telefon, může se vyplatit pojištění, ale nejdříve se ujistěte, zda není zahrnuto například do záruky, pojištění domácnosti nebo výhod kreditní karty.

Přihlásit