Parfémované spreje nepatří do oblasti genitálií

Obsah červencového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah červencového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 22.9.2022   

Je vhodné a bezpečné používat na ženské intimní partie a v jejich okolí deodoranty a další kosmetiku překrývající přirozeně vznikající tělesné pachy? Nabízíme vám zjištění americké spotřebitelské organizace Consumer Reports.

Silný, nepříjemný a jinak neobvyklý zápach pohlavních orgánů by měl být důvodem k návštěvě lékaře. Často je zápach provázen dalšími příznaky, například svěděním, pálením nebo výtokem. Při podezření na infekci je nutné poradit se s gynekologem a nespoléhat na samoléčbu volně prodejnými přípravky. Zcela nedostatečné je také pouhé překrytí zápachu.

Výrobci a prodejci kosmetiky na intimní partie zakládají své kampaně na strachu před možným problémem a nabízejí produkty s přírodním složením, jiní zneužívají pocit studu za přirozené pachy. Účelem deodorantů všeho druhu je bojovat proti zápachu inhibicí bakterií obsažených v potu. Některé používají přísady, jako jsou jedlá soda, aktivní uhlí nebo tea tree oil, pro jejich antimikrobiální a deodorační vlastnosti. 

Podle výrobců jde o bezpečnější kosmetiku, protože neobsahuje kontroverzní složky, například hliník, umělé vůně, sulfáty či parabeny. Bývá dražší, ale nemusí být šetrnější. Jedlá soda a přírodní vůně mohou způsobit podráždění pokožky. Deodoranty pro použití v oblasti genitálií jsou obzvláště problematické, protože jsou většinou určené ženám – výrobci a obchodníci vydělávají na ženské nejistotě, obavách z trapnosti nebo odsouzení.

Pokud se potíte v oblasti třísel a opravdu chcete použít deodorant, relativně bezpečnou volbou je neparfemovaný tuhý deodorant. Volte tuhý, protože deodorační spreje a vaginální pudry mohou zvýšit riziko vzniku močové infekce, bakteriální vaginózy a sexuálně přenosných infekcí. Vonné látky mohou vyvolat nežádoucí kožní reakce vulvy a jejího blízkého okolí a způsobit infekci. Jedlá soda, tea tree oil nebo máta peprná mohou způsobit podráždění a nepříjemné brnění. Aplikujte deodorant do záhybu třísel. Pokud ho nanášíte na genitálie, tak v co nejmenší míře a pouze zvenku. Nikdy jej neaplikujte na vnitřní stranu stydkých pysků a v žádném případě do vagíny. Stejně tak je důležité vyvarovat se výplachů, protože narušují vaginální mikrobiom a mohou vyvolat škodlivé následky, přičemž zdravotní komplikace někdy vedou k neplodnosti.

Vyhnout se nepříjemnému pocení a následnému zápachu v oblasti intimních partií lze několika způsoby. Noste prodyšné spodní prádlo – umělé materiály udržují vlhkost a způsobují růst bakterií, což zesiluje výtok a zápach. Používejte neparfemovanou mycí kosmetiku, v oblasti genitálií nejlépe pouze vodu. Nenoste slipové vložky, které zachycují výtok a pot – mohou váš problém zhoršit. Kukuřičný škrob skvěle pohlcuje pachy – než se obléknete, jemně jím přepudrujte oblast třísel. Nenoste spodní prádlo, když jdete spát. Pokud se příliš potíte, převlékejte se do čistého a suchého prádla i během dne.

Přihlásit