Jak vybrat salátovou směs

Obsah prosincového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 12/2023 Obsah prosincového dTestu

Sdílejte

Publikováno v časopise 10/2022

Listová zelenina je významným zdrojem vitamínu C, kyseliny listové, vlákniny a řady minerálních látek. Balené čerstvé salátové směsi mohou být praktickým a jednoduchým způsobem, jak do jídelníčku listovou zeleninu zařadit.

Salátové směsi jsou balíčky čerstvé krájené zeleniny, jejichž základ tvoří především listová zelenina různých druhů. Často bývá doplněna dalšími složkami, například mrkví, červenou řepou nebo lístky polníčku či rukoly. Poslední dvě jmenované rostliny bývají nezřídka také považovány za druh salátu, botanicky se však řadí do jiných čeledí (zimolezovité, resp. brukvovité) než ostatní saláty (hvězdnicovité). To však nic nemění na skutečnosti, že jsou oblíbenou složkou salátových mixů.

Salátové směsi jsou k dostání v supermarketech a běžných obchodech s potravinami. Jejich složení je různorodé a odvíjí se od konkrétního výrobce, značky i druhu. V infografice si můžete prohlédnout nejčastější druhy salátů a rostlin, se kterými se lze v balených mixech setkat. Přesné složení dané salátové směsi byste vždy měli najít na etiketě výrobku.

U salátových směsí (i jiné čerstvé zeleniny) je zásadní, aby spotřebitelé měli možnost prohlédnout si důkladně obsah balení a zhodnotit jeho kondici. Sáčky či vaničky a jejich obaly by měly být dostatečně průhledné bez příliš rozměrných potisků, abyste při nákupu viděli dovnitř.

Než salátovou směs vložíte do nákupního košíku, doporučujeme řádně ji prohlédnout. Sledujte, zda zelenina nejeví známky zvadnutí, hniloby či napadení škůdci. Pátrejte také po nečistotách či poškození salátů a nežádoucí je i přílišná vlhkost uvnitř balení.

Etikety balené zeleniny a ovoce se od běžných potravin v mnohém liší, nenajdete na nich například datum spotřeby. Sem spadá i rukola a polníček ve vaničkách a sáčcích. Místo data spotřeby je uvedeno číslo šarže a výrobek se může prodávat, dokud je v dobrém stavu. U balených směsí krájených salátů a zeleniny je ovšem situace trochu jiná. Jedná se totiž o zpracovanou čerstvou zeleninu a u ní se datum spotřeby na obal dává. Pro shrnutí: krájené salátové mixy mají trvanlivost dle data na obalu, samostatné rukoly či polníčky tento údaj nemají a lze je konzumovat podle jejich kondice.

Na baleném zboží musí štítek dále vždy prozradit název zboží, jeho hmotnost, zemi původu a adresu dodavatele. Dále na každé etiketě najdete označení I. nebo II. jakostní třídy a také číslo šarže. To identifikujete podle písmene L. Sháníte-li bio výrobek, poznáte jej podle slova bio u názvu a evropského loga zeleného lístku. Zboží bez tohoto označení pochází z běžné produkce.

Databáze testovaných výrobků

Salátové směsi (12 výrobků)
poslední aktualizace: 29.9.2022


Přihlásit