TZ dTest: Regulace platforem pro sdílení videonahrávek

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Vydáno: 15.9.2022   

Dnešního dne vstoupil v účinnost nový zákon o službách platforem pro sdílení videonahrávek, který zavádí nová pravidla ve stále se rozšiřující oblasti. dTest nový zákon vítá, protože v džungli platforem pro sdílení videonahrávek se zakotvují pravidla pro reklamu, chrání se děti a nezletilí před škodlivým obsahem a všichni uživatelé před videonahrávkami a obchodními sděleními s obsahem podněcujícím k násilí. Dozorovým orgánem je Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.

Když v únoru loňského roku dTest informoval Radu pro rozhlasové a televizní vysílání o podání externího varování síti EU pro spolupráci v oblasti ochrany spotřebitele (CPC-Network) o tom, že dTest ve spojení s dalšími evropskými spotřebitelskými organizacemi podnikl kroky proti platformě sociálních médií TikTok v souvislosti s vystavováním dětí a mladistvých škodlivému obsahu, šířením skryté reklamy a obecně s nepřiměřenou expozicí dětí a mladistvých reklamě, dostalo se mu od Rady zdvořilé odpovědi, že věc nespadá do její kompetence. To se dnešním dnem mění, i když nikoliv zrovna vůči platformě TikTok. „Rada pro rozhlasové a televizní vysílání je ode dnešního dne dozorovým orgánem i pro poskytovatele audiovizuální mediální služby na vyžádání,“ uvádí Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest, a dodává: „To se týká ale pouze poskytovatelů s provozovnou v České republice. Není nám známo, že by zde TikTok takovou provozovnu měl.“

Nový zákon provedl transpozici novelizované evropské směrnice o audiovizuálních mediálních službách. Smyslem směrnice i zákona je zahrnutí nově vymezeného segmentu služeb – platforem pro sdílení videonahrávek, do regulačního rámce. Tyto služby musí plnit specifické požadavky ochrany ve vztahu k nezletilým osobám a obecně z hlediska zákazu podněcování k nenávisti, násilí nebo terorismu. Osobní údaje nezletilých získané poskytovatelem platformy pro sdílení videonahrávek nesmí být zpracovávány pro obchodní účely, zejména pro přímý marketing, profilování a reklamu cílenou na základě chování. „Platformy s videonahrávkami budou muset přijmout i nová ochranná opatření k zabezpečení požadavků zákona a informovat o nich dozorový orgán,“ vysvětluje Eduarda Hekšová.

Platformám s videonahrávkami jsou dále zakázána skrytá obchodní sdělení, obchodní sdělení s užitím podprahových technik, diskriminační obchodní sdělení nebo narušující lidskou důstojnost, podporující chování ohrožující zdraví nebo bezpečnost a podporující chování hrubě ohrožující ochranu životního prostředí. Nejsou dále dovolena obchodní sdělení týkající se cigaret, a to včetně elektronických, a alkoholických nápojů speciálně zaměřených na nezletilé osoby a nestřídmého požívání těchto nápojů a léčivých přípravků a léčebných postupů, které jsou v České republice dostupné pouze na lékařský předpis. „Svět videonahrávek na profesionálních platformách se tak výrazně přiblížil světu tradičních médií,“ hodnotí nový zákon Eduarda Hekšová a zároveň uklidňuje spotřebitele: „Videonahrávky, které nejsou přímo nebo nepřímo využívány širokou veřejností, nový zákon nijak neřeší“.

Podnikatelé v oblasti sdílení videonahrávek usazení nebo považovaní za usazené na území České republiky se budou muset u Rady registrovat a Rada povede jejich seznam, který bude zpřístupněn v centralizované databázi prostřednictvím Evropské komise.

Spotřebitelé se se svými dotazy k videonahrávkám mohou obrátit na bezplatnou spotřebitelskou poradnu dTestu, a to elektronicky na www.dtest.cz/spotrebitelska-poradna nebo telefonicky na číslo 299 149 009.

 

Kontakt pro média:

Jaroslav Švehla, svehla@dtest.cz, tel.: +420 604 556 874

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již statisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Přihlásit