E-shopy běžně zbytečně neuvádějí složení kosmetiky

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 14.9.2022   

Povinnost uvádět složení kosmetických výrobků tak, aby jej zákazník viděl před rozhodnutím o koupi, by se měla zcela jednoznačně vztahovat také na internetový prodej ve všech zemích EU, požaduje belgická spotřebitelská organizace Test-Achats. V kosmetických výrobcích se totiž stále vyskytují nežádoucí a potenciálně škodlivé látky.

Většina složek kosmetických výrobků prodávaných v Evropské unii je sice naprosto bezpečná, ale některé látky mohou narušit hormonální systém, vyvolat alergickou reakci nebo zvýšit riziko onemocnění rakovinou. Při nákupu v kamenných obchodech se zákazník může řídit informacemi na obalech. Situace při nakupování online je jiná. Unijní právní předpisy neurčují, zda seznam složek musí uvádět rovněž internetové obchody nebo stačí, aby jej kupující dostal při převzetí výrobku. Každá členská země k tomu má vlastní výklad.

Šest spotřebitelských organizací (z Belgie, Dánska, Francie, Rakouska, Slovinska a Španělska) v e-shopech a na stránkách výrobců prověřilo informace o desítkách běžných výrobků, jako jsou zubní pasty, denní krémy, šampony a opalovací krémy. Výsledky se výrazně lišily. Seznam složek se u samotných výrobců objevuje mnohem častěji než na stránkách supermarketů, drogerií a internetových lékáren. Pouze francouzští prodejci uváděli složení kosmetického zboží online ve více než 90 % a častěji než výrobci (78 %). V ostatních zemích si jednoznačně vedly zodpovědněji výrobci. E-shopy nabízející nejméně údajů o složení kosmetiky byly španělské (20 %).

Úřady Evropské unie plánují revizi kosmetických předpisů na konec tohoto roku. Je tedy naděje, že požadavky na dostatečné informování zákazníků před zakoupením kosmetického zboží budou pak jednoznačné a umožní spotřebitelům skutečně informovanou volbu nezávisle na způsobu nakupování.

Přihlásit