V domácnosti snadno snížíte spotřebu vody o polovinu

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 6.9.2022   

Nejlepším způsobem, jak šetřit vodou, je používat šetrná zařízení a změnit životní styl. Existuje také řada jiných postupů, které rovněž pomohou přírodě a nezatíží vaši peněženku.

Neplýtvat vodou je v době sílícího sucha obzvláště důležité. Americká spotřebitelská organizace Consumer Reports se věnovala způsobům, jak snížit spotřebu vody až na polovinu.

Zhruba 24 % vody doma spotřebujete při splachování záchodu, 20 % při sprchování a 17 % má na svědomí pračka. V koupelně se spotřebuje více než polovina vody v domácnostech. Moderní vodovodní baterie, sprchy a toalety jsou jak účinné, tak šetrné, zejména ve srovnání se staršími technologiemi. Například označení WaterSense znamená, že zařízení splňuje standardy pro úsporu vody. Výměnou starší toalety může průměrná rodina snížit spotřebu vody o 20 %. Dobu sprchování omezte na 5 minut. Nenechávejte vodu téct, když se právě mydlíte, a zastavte ji při čistění zubů nebo holení. Vyměňte starou sprchovou hlavici i starší vodovodní baterii.

Neoplachujte nádobí před vložením do myčky. Vyměňte starou myčku za úspornější a nezapínejte ji poloprázdnou. Pro maximální účinnost ji plňte dle pokynů výrobce. Silně znečištěné hrnce a pánve namočte, abyste se vyhnuli drhnutí pod tekoucí vodou. Používejte celý den jednu sklenici, abyste nezvyšovali množství nádobí. Namontujte na baterii perlátor, který sníží průtok vody. Pořiďte si moderní úspornou pračku a používejte ekologický program. Pečlivě dávkujte prací prostředky, spotřebič si pak lépe poradí s oplachováním. Nezatěžujte pračku příliš malým nebo příliš velkým množstvím prádla a perte na co nejnižší teplotu.

Šetřit vodou můžete také na zahradě. Přelití škodí rostlinám a navyšuje účty. Nesekejte trávník příliš často a nechte ho trochu odrůst. Delší stébla lépe stíní a snižují odpařování vody z půdy. Udržení vlhkosti pomáhá také mulčování. Pokud používáte automatické zalévání, nasměrujte stříkačku na trávník a zahradu, nikoli na ulici. Auto můžete umýt vodou z kbelíku nebo v myčce, která vodu recykluje. K úklidu příjezdové cesty, schodů nebo terasy postačí foukač listí, není nutné je oplachovat.

Sbírejte dešťovou vodu do vhodných nádob umístěných pod okap a používejte ji k zalévání. Místo trávníku pěstujte půdopokryvné rostliny nebo okrasné traviny. Pravidelně plejte, protože plevel krade ostatním rostlinám vlhkost. Používejte zařízení pro kapkovou závlahu. Kupte si multifunkční hubici na zahradní hadici. Zalévejte v ranních hodinách, kdy je rychlost odpařování nízká a rostliny i půda absorbují více vláhy.

Přihlásit