Většina čisticích ubrousků obsahuje nežádoucí chemikálie

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 5.9.2022   

Vlhčené ubrousky pro úklid domácnosti mohou obsahovat alergenní látky a endokrinní disruptory, ukázal dánský test. Neměly by proto přicházet do přímého styku s pokožkou.

Spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænk zkoumala složení vlhčených ubrousků a utěrek, které lze použít k rychlému odstranění nečistot a mastnoty na oknech či podlaze, v koupelně i v autě. Více než polovina výrobků v testu obsahovala látky problematické pro zdraví a životní prostředí.

20 produktů z 36 testovaných získalo nejhorší hodnocení. Obsahovaly alergenní konzervační látky nebo složky narušující hormonální rovnováhu organismu. Například konzervační přísada methylisothiazolinone, která se vyskytovala v třetině vzorků, je silně alergenní, proto je zakázána v nesmyvatelných kosmetických výrobcích. Použití všech nalezených látek v čisticích prostředcích je ovšem legální.

Pouze 5 testovaných výrobků neobsahovalo škodlivé látky a získalo nejlepší známku. Nebyly v nich alergenní vonné nebo konzervační látky ani endokrinní disruptory.

Vlhčené ubrousky pro úklid domácnosti zatěžují životní prostředí, proto jim certifikační organizace Nordic Ecolabel neuděluje právo používat ekologické označení, jaké mívají například vypratelné a opakovaně použitelné úklidové utěrky a hadříky.

Dánská agentura pro ochranu životního prostředí doporučuje vyhýbat se chlóru a dezinfekčním prostředkům, které byly rovněž součástí některých testovaných produktů. Mytí rukou po zacházení s čisticími ubrousky nebo používání rukavic by mělo být pravidlem.

Přihlásit