Pozor na přísady do koupele v podobě sladkostí

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 1.9.2022   

Přípravky do koupele ve tvaru chutných zákusků vypadají lákavě, ale právě proto jsou nebezpečné pro děti. Požití může způsobit vážnou otravu.

Nebezpečí záměny přísad do koupele různých tvarů nebo v balení připomínajícím obal ovocného džusu připomněla německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest. Členské státy EU nyní mohou zakázat prodej takových výrobků, a to za podmínek stanovených unijní legislativou.

V každém jednotlivém případě je však třeba zvlášť posoudit, zda výrobek skutečně skýtá riziko požití, jak nedávno uvedl Evropský soudní dvůr. Ten se k této otázce vyjádřil ve věci soudního sporu mezi litevskými úřady a kosmetickou firmou, která vyrábí koupelové přísady ve tvaru potravin. Ve svém hodnocení poukazuje na to, že vnitrostátní orgány „musí při posuzování zdravotních rizik brát v úvahu zranitelnost specifických skupin osob a spotřebitelů, zejména dětí“ a nemusí nebezpečí dokládat objektivními údaji či konkrétními důkazy.

Přípravky do koupele ve tvaru sladkostí nebo v obalech podobných šťávám jsou volně dostupné jak v kamenných obchodech, tak na internetu. Šampony určené dětem však mívají na lahvičce spíše zvířecí motivy nebo pohádkové postavičky. V domácnosti je důležité uchovávat kosmetiku, která z nějakého důvodu připomíná potraviny nebo nápoje mimo dosah dětí. V případě, že je dítě ochutná, zachovejte klid. Dejte mu napít obyčejnou neperlivou vodu, nikoliv perlivý nápoj či mléko, a ihned zavolejte do toxikologického informačního střediska, kde vám odborníci poradí, jak postupovat dále.

Přihlásit