Potenciální bezpečnostní rizika elektrokol pro seniory

Obsah říjnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 10/2024 Obsah říjnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 31.8.2022   

Elektrokolo je těžší, rychlejší, má delší brzdnou dráhu a může být hůře ovladatelné než obyčejné kolo. Proto může ohrozit zdraví i život nezkušenějších cyklistů, zejména staršího věku.

Cyklista na kole s elektromotorem dosáhne vyšší rychlosti s menší námahou, což může vést k nebezpečným situacím. Kolo s vyšší rychlostí a hmotností má totiž zákonitě delší brzdnou dráhu. Váha elektrokola navíc znesnadňuje manévrování.

Elektrokola jsou podle belgické spotřebitelské organizace Test-Achats velmi oblíbená mezi seniory. Umožňují totiž zvládnout větší vzdálenosti či náročnější trasu s menším úsilím. Starší lidé ovšem patří mezi nejzranitelnější účastníky silničního provozu a jízda na elektrokole může riziko vážného zranění zvýšit.

Nejde o to, že by senioři způsobovali více dopravních nehod, ale o skutečnost, že pro ně jsou zdravotní následky mnohem těžší. Riziko úmrtí v důsledku nehody na elektrickém kole je u osob starších 65 let téměř sedmkrát vyšší než při nehodě na běžném kole. K většině zranění dochází bez účasti dalšího dopravního prostředku a velmi často, až v pětině případů, jde o pády při nasedání nebo sesedání z kola.

Při jízdě na elektrokole proto přizpůsobte rychlost okolnostem, předvídejte a jezděte opatrně. Snažte se co nejlépe zhodnotit dopravní situaci a pamatujte, že ostatní účastníci silničního provozu si možná neuvědomují, že s elektrokolem lze jezdit tak rychle. Starší cyklisté by měli funkce elektrokola nastavit tak, aby měli co největší kontrolu nad jeho rychlostí. Důležitým bezpečnostním prvkem je také kvalitní helma.

Přihlásit