Jak se testovalo

Jak se hodnotilo

Podíl skupin zkoušek na celkové hodnocení.

  • funkce a spolehlivost: 30 %
  • obsluha: 20 %
  • všestrannost: 20 %
  • elektrická bezpečnost: 30 %
  • ochrana před odcizením: 0 %

Funkce a spolehlivost

Každá nabíjecí stanice dostala za úkol co nejrychleji plně dobít baterie pěti elektrovozů. Vybírala se auta s jedno-, dvou- i třífázovým nabíjením (3,6, 7,2, 11 a 22 kW). Měřila se spotřeba nabíjecí stanice v režimu stand-by a zjišťovalo se chování zařízení v případě výpadku proudu.

Obsluha

Odborníci hodnotili vybavení, se kterým se stanice dodávají. Studovali také návod k použití a hodnotili běžné každodenní použití wallboxů – například jak snadné je zapnutí omezení přístupu ke stanici a následné odblokování. Známkovali i srozumitelnost zobrazovaných upozornění a jednoduchost nastavení.

Další hodnocení stanice obdržely za jednoduchost montáže a uvedení do provozu. Nezapomínalo se ani na funkcionalitu a uživatelskou přívětivost mobilních aplikací.

Vybavenost

Pod parametrem vybavenost kolegové vyhodnotili poznámky o uživatelském rozhraní, displejích, elektroměru a omezení přístupu pro neautorizované uživatele. Zjišťoval se způsob, jakým lze regulovat celkový výkon nabíječky. Také se sledovaly možnosti zapojení do sítě a snadnost komunikace s wallboxem na dálku.

Elektrická bezpečnost

Zkušený elektrikář zkontroloval výrobní štítek, celkovou elektrickou bezpečnost a také bezpečnostní vybavení (např. jistič zbytkového proudu).

Ochrana dat

Kontrolovalo se chování aplikací pro Android a iOS při odesílání dat. Zjišťovalo se, zda a do jaké míry aplikace odesílají na server uživatelská data, informace o zařízení nebo statistiky využití. Připojení k internetu bylo navázáno přes transparentní proxy server. Zjišťoval se celkový datový přenos. V případě potřeby byl dešifrován protokol TLS.

Přihlásit