Domácí dětské pokrmy mohou obsahovat stejné množství těžkých kovů jako kupované

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 26.8.2022   

Domácí dětská strava pravděpodobně obsahuje stejné hladiny olova, arsenu, kadmia a rtuti jako průmyslově vyráběná dětská výživa, zjistila americká studie. Přesto existují způsoby, jak děti před nebezpečnými prvky chránit.

Podle nové zprávy organizace Healthy Babies Bright Futures (HBBF), americké aliance vědců a organizací na podporu zdraví dětí, obsahovalo více než 90 % zkoumaných potravin identifikovatelné množství nejméně jednoho těžkého kovu. Zpráva rovněž informovala o tom, které potraviny používané v dětské stravě jsou z tohoto hlediska nejbezpečnější, například banány, pomeranče, vejce nebo maso. Mezi nejproblematičtější patřily rýžové koláčky, rýžové křupky a rýžové cereálie.

Již předchozí výzkumy, včetně testů spotřebitelské organizace Consumer Reports, odhalily znepokojivě vysoké hladiny těžkých kovů v některých potravinách pro děti a kupovaných ovocných šťávách. Tato studie ukázala, že domácí jídlo může přinášet stejná rizika, pokud se jim rodiče nebudou snažit předcházet.

Těžké kovy se vyskytují přirozeně v životním prostředí. Ve větší míře jsou obsaženy ve vodě a půdě kontaminované výrobními nebo zemědělskými postupy. Některé potraviny pravděpodobně snáze absorbují určité kovy. Například rýže s větší pravděpodobností obsahuje anorganický arsen, nejškodlivější formu tohoto prvku, a špenát může absorbovat vysoké hladiny kadmia. Těžké kovy v potravinách vyvolávají obavy zejména u malých dětí, protože jejich organismus a mozek se stále vyvíjejí. Důsledkem mohou být problémové chování, snížená inteligence či porucha pozornosti a hyperaktivita.

Organizace HBBF testovala 14 druhů dětské výživy, jako jsou pyré a sušenky na prořezávání zoubků, a porovnala je se 14 obdobnými pokrmy, které jedí lidé všech věkových kategorií. Rozdíly byly většinou velmi malé. Analyzovány byly rovněž údaje o těžkých kovech z testů jiných potravin. Výzkumný tým podle nich rozdělil potraviny do čtyř kategorií. Doporučil vyhýbat se křupavým rýžovým cereáliím, rýžovým křupkám, rýžovým koláčkům a hnědé rýži. Měla by se omezit konzumace krekrů doporučených při prorůstání zoubků, sušeného ovoce, hroznové šťávy, kojeneckých rýžových cereálií, ovesných cereálií typu Cheerios, rýžových sušenek a sucharů, špenátu (kromě baby špenátu) a slunečnicového tuku. Doporučil pouze občasnou konzumaci baby špenátu, melounu, konzervovaného ovoce, mrkve, 100% ovocné šťávy (kromě hroznové), nerýžových zrn, nerýžových sušenek a krekrů, listové zeleniny, arašídového másla, brambor, batátů a bílé rýže. Mytí a loupání mrkve, brambor a batátů snižuje podle studie obsah těžkých kovů. Neomezeně lze konzumovat řadu dalších potravin, například hrášek, zelené fazolky a máslovou dýni, maso v různých úpravách, vejce, fazole, jablečný protlak, sýry nebo jogurty.

Autoři studie zveřejnili několik základních rad pro rodiče. Nahraďte sušenky a rýžové suchary banánem, konzervované ovoce čerstvým. Nabídněte malým dětem raději ovesné než rýžové pokrmy. Dávejte jim obyčejnou vodu, nikoliv jablečnou nebo hroznovou šťávu. Obměňujte zdroje bílkovin. Batáty a mrkev vždy loupejte. Rýžové oplatky nahraďte jablečným pyré, fazolemi, ovocem, jogurtem nebo sýry.

Přihlásit