Jak testujeme čelové svítilny

Jak hodnotíme

Podíl skupin zkoušek na celkovém hodnocení.

  • světelné vlastnosti: 40 %
  • výdrž baterie: 20 %
  • praktické zkoušky: 30 %
  • obal a deklarace: 10 %

Limity hodnocení

Některá hodnocení mohou být limitována. Dostatečná a horší známka za odolnost limituje celkové hodnocení.

Světelné vlastnosti

Zkoušky prováděla odborná laboratoř s pomocí goniofotometru, což je speciální přístroj sloužící k měření parametrů LED světelných zdrojů. Experti s ním zjišťovali základní fotometrická data. Testovala se svítivost, světelný tok, dosvit a šířka světelného kuželu čelovek. Vycházeli jsme přitom z normy ANSI/NEMA FL 1-2009.

Ve všech modelech (kromě těch s vlastním akumulátorem) byly vždy použity plně nabité baterie stejné značky a kapacity. Svítilny jsme vždy testovali se svícením nastaveným na maximum.

  • Svítivost vyjadřuje nejvyšší dosaženou intenzitu světelného kuželu a udává se v kandelách (cd).
  • Světelný tok udává výkon světelného zdroje, konkrétně jaké množství světelné energie vyzáří do prostoru. Jednotkou jsou lumeny (lm).
  • Dosvit představuje vzdálenost, kam až světlo z čelovky dosáhne. Dle normy se zjišťuje vzdálenost, v níž dojde k poklesu intenzity osvětlení na 0,25 luxu.
  • Šířka světelného kuželu říká, jaký má paprsek světla rozsah. Je definována jako úhlová vzdálenost, ve které je intenzita paprsku v rozmezí 50 % maximální hodnoty svítivosti.

Výdrž baterie

Výdrž svítilen jsme testovali podle standardu ANSI/NEMA FL 1-2009. Laboratorní odborníci zapnuli čelovky s plně nabitými bateriemi na maximální režim svícení, změřili počáteční nejvyšší hodnotu světelného toku a následně měřili, po jaké době dojde k poklesu světelného toku na 10 % z výchozího maxima. Zároveň také zaznamenali čas, ve kterém klesne počáteční maximální světelný tok na 50 %.

Dále jsme nechali změřit celkovou dobu svitu do úplného zhasnutí, a to při pokojové teplotě a při –10 °C.

Praktické zkoušky

Probíhaly přímo v terénu, kde čelovky testoval panel 15 dobrovolníků rovnoměrně zastoupených ženami i muži různého věku. Každou svítilnu testovali čtyři lidé po dobu jednoho měsíce. Měli za úkol vyzkoušet čelovky v různých situacích a při různorodých aktivitách, jako například při procházkách, výletech do lesa, běhu, venčení psa či všelijakých činnostech doma. Testující měli posoudit, jak snadno se čelovky ovládají a používají, zda se pohodlně nosí a jak dobře svítí. Na závěr sdělili i svůj celkový dojem ze svěřených výrobků. Hodnocení probíhalo na základě předem stanovených kritérií a dotazníků, dobrovolníci využívali bodovou škálu a doplňovali také slovní komentáře.

Hodnocené kategorie zahrnovaly: pohodlnost nošení; snadnost ovládání; kvalitu světla; celkový dojem.

Odolnost

Zkouška prověřovala voděodolnost a nárazuvzdornost čelových svítilen.

Řídili jsme se předpisem ČSN EN 60529, který definuje stupně ochrany elektrických zařízení proti vodě a cizím tělesům. Norma vymezuje stupně voděodolnosti pomocí kódu IPX. Laboratoř testovala čelovky dle výrobcem deklarovaného IPX a rovněž všechny shodně podle standardu IPX4.

Laboratorní pracovníci dále prověřovali, zda přístroje vydrží bez újmy pády na tvrdou zem. Čelovky nechali spadnout z výšky jednoho metru celkem šestkrát, postupně na různé strany. Sledovali případná poškození svítilen a vyzkoušeli i jejich funkčnost.

Obal a deklarace

U všech modelů jsme srovnávali tvrzení výrobců uvedená na obalech či v přiložených dokumentech s reálnými hodnotami zjištěnými laboratoří. Konkrétně jsme posuzovali údaje o maximálním světelném toku, dosvitu a výdrži baterie (či době svitu). Hodnotili jsme procentuální rozdíl mezi deklarovanými a změřenými hodnotami.

Přihlásit