Na Amazonu, eBay, Wishi či AliExpressu bylo možné sehnat nelegální zbraně

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 23.8.2022   

Někteří prodejci na populárních internetových tržištích nabízejí britským zákazníkům zakázané zbraně za výhodné ceny, například obušky, zombie nože, meče nebo chemické spreje, odhalila britská spotřebitelská organizace Which?.

Žádná ze zbraní, které britští kolegové našli jednoduchým vyhledáváním na tržištích, nesmí být na území Spojeného království za žádných podmínek vlastněna ani přechovávána. Porušení zákazu může vést k zatčení a trestu odnětí svobody. Text zákona uvádí, že „pro jakoukoli osobu je trestným činem vyrábět, prodávat nebo najímat, vystavovat nebo mít v držení za účelem prodeje nebo pronájmu“ jakoukoli zakázanou zbraň.

Na Amazonu se vyskytovalo více než tucet inzerátů na vystřelovací teleskopické obušky maskované jako trekingové hole. Některé z těchto záznamů používaly v názvu speciální znaky, jako například „teleskopický bătõň'“, nebo se slovo obušek vyskytovalo pouze jako obrázek. Takový postup měl zjevně za cíl ošálit kontrolní mechanizmy Amazonu. Některé fotografie naznačovaly, že výrobek lze použít pro sebeobranu a boj.

Na eBay se vyskytovala řada zbraní včetně 23palcového ocelového zombie nože se zoubkovaným ostřím nebo 27palcového zombie nože s červeným ohnivým designem. Jeden prodejce nabízel kombinovanou nabídku na nůž karambit a paralyzující sprej za pouhých 13,99 liber.

Na Wish a AliExpress tým odhalil nejširší výběr zbraní, například vystřelovacích nožů, motýlkových nožů, nebezpečných opaskových nožů nebo kapesních bojových nožů, ale také obušků včetně jednoho ukrytého v deštníku či boxerů na ruku. Některé se prodávaly se slevou.

Spotřebitelská organizace na všechny výrobky upozornila příslušná internetová tržiště, která jejich prodej ihned zablokovala, ale například z AliExpress pak týmu začaly chodit nabídky na další zbraně v akci. Při rozkliknutí problematického zboží u naprosté většiny chybělo upozornění, že se jedná o zakázanou zbraň i požadavek na plnoletost zákazníka. Pro britské uživatele by však měly být tyto nabídky zcela vyřazeny, protože porušují tamější legislativu.

Přihlásit