TEST: dobré digitální fotorámečky jsou drahé

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Vydáno: 28.1.2010   

Digitální fotorámečky umožňují promítání fotoalb a mohou se stát vítanou ozdobou domácnosti. Nejlepší obraz v testu měly drahé fotorámečky. Nejlevnější dobrý fotorámeček lze pořídit za dva tisíce korun. Mnohé levnější fotorámečky mají nekvalitní, ale většinou ještě přijatelný obraz, kvalita nicméně klesá spolu s cenou rámečku.
Digitální fotorámečky se stávají stále oblíbenější ozdobou mnohých domácností. Umožňují zobrazování jedné oblíbené fotografie, ale také celého fotoalba. Lepší modely zvládnou přehrávat i video a hudbu. Rámeček je ovšem třeba zapojit do elektřiny a je tak dalším spotřebičem do domácnosti. K nahrání fotografií je třeba paměťové karty, která může pořízení rámečku prodražit.

Testované fotorámečky mají úhlopříčku od 16 do 25 centimetrů. Rámečky s vyšším rozlišením v testu dosahovaly lepších výsledků než ty s rozlišením nižším. Ty nejlepší mají rozlišení a kvalitu obrazu na úrovni standardního rozlišení, jako má DVD nebo digitální televizní vysílání. U širokoúhlých rámečků s poměrem stran 15:9 nebo 16:9 bývají problémy se zobrazením fotografií s jiným poměrem stran. „Některé rámečky fotografie v běžném formátu deformují nebo naopak ořezávají,“ poukazuje na možné problémy Václav Beneš, redaktor časopisu TEST.

Dalším problémem, který se v testu projevil, je zorný úhel. Ten má většina testovaných rámečků poměrně omezený a lze říci, že věrný obraz nabízí pouze při pohledu zepředu. Fotografie ve většině rámečků nejsou viditelné z úhlu přesahujícího třicet stupňů. „Největším problémem je zorný úhel při pohledu zespodu. Pokud rámeček dáte na polici, která bude nad úrovní vašich očí, neuvidíte na něm nic,“ dodává Beneš.

Rámečky zpravidla nebývají vybaveny síťovým vypínačem, takže je lze zcela odpojit od přívodu elektrické energie pouze vytažením ze zásuvky. V provozu pak spotřebovávají mezi 5 a 14 watty. „Je třeba si uvědomit, že okrasná funkce digitálního fotorámečku je vykoupena stálou spotřebou elektřiny. Klasický fotorámeček na papírové fotografie má naproti tomu provozní náklady nulové,“ uzavírá Václav Beneš.

Test digitálních fotorámečků vyšel v lednovém vydání časopisu TEST. Kromě testu fotorámečků  byly v lednovém vydání uveřejněny testy elektrických holicích strojků, praček s předním plněním a srovnání nabídky spořicích účtů.

Časopis TEST, Občanské sdružení spotřebitelů TEST

Kontakty:
JUDr. Ida Rozová, dtest@dtest.cz, tel.: 241 404 922
Václav Beneš, benes@dtest.cz, tel.: 241 404 922

Zajištění nezávislosti a objektivity testů: výrobky se nakupují v obchodech a analýzy probíhají v nezávislých laboratořích a zkušebnách. Na stránkách spotřebitelského časopisu nesmí být publikovány žádné reklamy či inzeráty. Náklady spojené s testováním výrobků hradí spotřebitelská organizace. Finanční prostředky získává prodejem časopisu, z grantů a státní dotace.

Občanské sdružení spotřebitelů TEST, založeno v roce 1992, je vydavatelem časopisu TEST. Na jeho stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů výrobků, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o právech, které chrání spotřebitele a posilují jejich postavení vůči prodávajícím a další rady. V letech 1994 až 2008 publikovalo sdružení na stránkách časopisu TEST informace o 8068 výrobcích, varovalo před 481 nebezpečnými výrobky (většina byla určena dětem) a upozornilo na 503 nekvalitních a klamavých výrobků. Sdružení je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Přihlásit