Vodní cesty a půjčování lodí

Obsah záříjového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 9/2024 Obsah záříjového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 4.8.2022   

Tropické teploty lákají nejen k vodě, ale také na vodu. Málokdo však tuší, že byť si jen užíváte hodinovou projížďku na vypůjčeném šlapadle, stáváte se účastníkem plavebního provozu, stejně jako například při několikadenní plavbě motorovým člunem. V obou případech musíte dodržovat určitá pravidla. Jak se správně chovat při plavbě a na co si dát pozor při návštěvě půjčovny lodí?

Spotřebitelský problém? Volejte poradnu dTestu na telefonním čísle 299 149 009. Naši poradci jsou připraveni vám pomoci každý všední den od 9 do 17 hodin.

Podobně jako je při jízdě autem nutné dodržovat v rámci zachování bezpečnosti své i všech ostatních pravidla silničního provozu, je i při plavbě nutné dodržovat pravidla plavebního provozu. Vodní toky, jezera, nádrže, rybníky a jiné vodní plochy, na kterých lze provozovat plavidla, jsou totiž vodními cestami a každý, kdo vede plavidlo nebo je členem posádky či cestujícím, se stává účastníkem plavebního provozu.

Pokud nedisponujete vlastním plavidlem, patrně vaše první kroky povedou do půjčovny. Ty je dovoleno zřizovat na vodních cestách pouze tam, kde jejich provoz neohrozí bezpečnost a plynulost plavebního provozu. Před půjčením plavidla – tedy uzavřením smlouvy – doporučujeme nahlédnout do provozního řádu půjčovny, který by kromě údajů o půjčovně a smluvních podmínek měl obsahovat i základní pravidla plavebního provozu a důležitá telefonní čísla.

Také se seznamte s příručkou uživatele plavidla, ze které se dozvíte, jak dané plavidlo obsluhovat nebo jaké vybavení plavidlo obsahuje. Před převzetím plavidla doporučujeme zkontrolovat, zda se deklarované vybavení v půjčovaném plavidle opravdu nachází. Jinak by se v lepším případě mohlo stát, že by po půjčovna může chtít náhradu škody za „ztracené“ pádlo, horší situace by byla, kdyby vám v případě nouze chyběl záchranný kruh.

Před vyplutím na plavební cesty je důležité seznámit se především s pravidly pro vzájemné potkávání plavidel, včetně přednosti v plavbě. Opomenout nelze ani znalost základního plavebního značení umístěného na hladině, březích a stavbách na vodní cestě, samozřejmostí by měla být také znalost světelných a zvukových signálů, kterými lodě upozorňují například na změnu směru jízdy, nebezpečí kolize a nouzi.

Při plavbě musí všichni účastníci plavebního provozu zachovávat přiměřenou opatrnost a chovat se tak, aby nedošlo k ohrožení bezpečnosti a plynulosti provozu, lidského života nebo zdraví, ke škodě na majetku, nehodě nebo vzniku překážky či znečištění vodní cesty. Vůdci plavidla by pak měli disponovat dalšími znalostmi, týkajícími se například míjení a obeplouvání koupajících se osob.

Nezapomeňte, že účastníky plavebního provozu jsou také koupající se osoby či osoby na nafukovacích lehátkách. Těmto osobám je zakázáno křížit trasu přibližujícího se plavidla či plavat v přístavu, na trase přívozu a některých částech vodních cest. Dbát musí také na dodržování bezpečné vzdálenosti od plavidel. V případě porušení pravidel plavebního provozu je možné všem účastníkům plavebního provozu, tedy rovněž neukázněným plavcům, uložit nemalé pokuty.

Základní pravidla plavebního provozu, nejpoužívanější signální znaky a další informace, týkající se provozu na vodních cestách, či seznam uzavřených vodních ploch pro bezpečné koupání jsou dostupné na webových stránkách Státní plavební správy www.plavebniurad.cz.

Bezpečností plavebního provozu se v osvětových spotech zabývala ve spolupráci s Ministerstvem dopravy také Česká televize, spoty naleznete zde.


Přihlásit