dTest: Poštovní datové zprávy – fungují vždy?

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Vydáno: 2.8.2022   

Spotřebitelé mohou dobrovolně využívat při styku s úřady datové schránky. Taková komunikace šetří čas i peníze spotřebitelů i úřadů. Podnikatelé mají od 1. 1. 2022 povinně otevřené datové schránky i pro komunikaci mezi sebou a se spotřebiteli. To ovšem neznamená, že podnikatel vždy chce přistupovat ke komunikaci spotřebitele rovnocenně. dTest upozorňuje na paradox takzvané poštovní datové zprávy.

Řada spotřebitelů si navykla používat pro styk s úřady datové schránky. Mohou tak cestovat po celém světě, a přitom si zachovat přístup ke své úřední korespondenci. „Datové zprávy směrované od úřadů k adresátům nebo obráceně je možné si představit jako „vertikální“ komunikaci,“ uvádí Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest, a dodává: „Taková vertikální komunikace má ze zákona nezpochybnitelnou kvalitu a důvěryhodnost. Dokument je možné podepsat jakkoliv, třeba i prostým textem s uvedením jména, přičemž úřad nebude mít pochybnosti o identitě odesílatele, která je daná samotným systémem datových schránek.“

Od 1. 1. 2022 jsou datové schránky povinně otevřeny i pro příjem datových zpráv mezi všemi „neúředními“ uživateli datových schránek. Takové datové zprávy se nazývají poštovními datovými zprávami. „Pro jednoduchost je možné si takovou komunikaci představit jako „horizontální“ komunikaci,“ pokračuje Eduarda Hekšová a doplňuje: „Je to velmi vítaná možnost komunikace mezi podnikateli, ale i mezi všemi ostatními uživateli, spotřebitele nevyjímaje. Taková datová zpráva se totiž doručuje stejným způsobem jako úřední („vertikální“) datová zpráva, pouze je zpoplatněna částkou 5 Kč za jednu odeslanou datovou zprávu.“

Zdánlivě jednoduchá a důvěryhodná komunikace poštovními datovými zprávami, kterou si už podnikatelé zvykli doplňovat do B2B smluv (bussiness to bussines smlouvy = smlouvy mezi podnikateli) vedle jiných „kvalifikovaných“ způsobů dodání, jakými jsou například doporučená pošta, kurýr, osobní předání, ovšem může mít i svá úskalí. „Z naší spotřebitelské poradny známe příklad stavební spořitelny, která zcela nedávno odmítla přiznat rovnocenný účinek datové zprávě spotřebitele, který žije dlouhodobě v zahraničí,“ upozorňuje Eduarda Hekšová a vysvětluje: „Tento spotřebitel si přál vypovědět smlouvu o stavebním spoření. Stavební spořitelna pro toto právní jednání požadovala buď návštěvu spotřebitele na pobočce, nebo písemnou výpověď s ověřeným podpisem. Nabídku doručení výpovědi poštovní datovou zprávou tato stavební spořitelna neakceptovala, protože nebyla předvídána ve smlouvě o stavebním spoření.“ dTest si klade otázku, jaké jsou důvody takového nekompromisního přístupu v situaci, kdy totožnost odesílatele a důvěryhodnost poštovní datové zprávy je dána systémem datových schránek. Stavební spořitelna tak jednala v rozporu s trendem digitalizace života podnikatelů i spotřebitelů.

„Spotřebitelé by si paradoxu účinku doručení poštovní datové zprávy měli být vědomi a v případě pochybností by si měli předem ověřit, jak se k poštovní datové zprávě staví adresát,“ shrnuje Eduarda Hekšová a uzavírá: „Pokud podnikatelé nezmění svůj postup dobrovolně, měl by zřejmě tento paradox řešit zákonodárce.“

Pokud spotřebitelé mají problémy s doručováním nebo příjmem dokumentů formou datových schránek, mohou se obrátit na bezplatnou spotřebitelskou poradnu dTestu, a to elektronicky na www.dtest.cz/spotrebitelska-poradna nebo telefonicky na číslo 299 149 009.

 

Kontakt pro média:

Jaroslav Švehla, svehla@dtest.cz, tel.: +420 604 556 874

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již statisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.
 

Přihlásit