Chystáte se změnit operátora? Retenční nabídku už asi nedostanete

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 28.7.2022   

Ke změně telekomunikačního operátora spotřebitele, ale i podnikatele obvykle vede snaha ušetřit. Nalezení nového operátora může být dobrou cestou, jak snížení ceny za služby elektronických komunikací dosáhnout. Platí to pro služby volání i pro služby přístupu k internetu. Pokud ovšem účastník očekával výhodnou retenční nabídku, kterou se operátoři snaží udržet zákazníky před odchodem ke konkurenci, nyní může být zklamán.

Spotřebitelský problém? Volejte poradnu dTestu na telefonním čísle 299 149 009. Naši poradci jsou připraveni vám pomoci každý všední den od 9 do 17 hodin.

Na spotřebitele se valí vlna zdražování. Ceny stoupají všude, zejména u dodávek energií. Spotřebitelé hledají všechny možné způsoby, jak ušetřit. Jednou z oblastí, která se spotřebitelům nabízí, jsou služby elektronických komunikací, jež jsou dnes stejnou nezbytností, jako dodávky energií, vody a zajištění odpadu. V současné době není problém rychle změnit telekomunikačního operátora. Současné předpisy požadují, aby k přenesení čísla došlo do 3 dnů od podání žádosti a ke změně poskytovatele přístupu k internetu do 5 dnů od podání žádosti, pokud se účastník nedohodne s operátorem na jiném termínu.

Přechod k novému operátoru je možný provést v režimu „one-stop-shop“. Pro spotřebitele nepříznivou novinkou je, že od 1.4. 2022 je vyhláškou o podmínkách přenositelnosti čísel a změny poskytovatele služby přístupu k internetu znemožněno zastavení procesu přenesení čísla k novému operátoru po podání žádosti o přenesení čísla, protože od předání informace o datu přenesení do referenční databáze přenesených čísel již přejímající ani opouštěný operátor nesmí zastavit proces přenesení telefonního čísla. Zastavení procesu přenesení čísla bylo spotřebiteli s oblibou využíváno pro přijetí tzv. retenční nabídky od stávajícího operátora. Zákaz zastavení procesu přenesení telefonního čísla má možná nějaké dobré technické důvody, ale působí proti zájmům spotřebitelů. Retenční nabídky stávajících operátorů umožňovaly na specifickém českém trhu dosáhnout na konkurenční ceny a lepší služby. Podle našeho názoru nyní už stávající operátor nedokáže rychlou retenční nabídku účastníkovi dát.

Zatím málo známou a málo využívanou skutečností je, že vedle přenesení telefonního čísla existuje také možnost změnit poskytovatele služby přístupu k pevnému internetu. Stačí k tomu znát OKU, což je ověřovací kód účastníka, který zjistíte ze své smlouvy, v internetové samoobsluze nebo dotazem u svého operátora, a pak o změnu poskytovatele požádat. Zjištění OKU nebývá u všech poskytovatelů služby přístupu k internetu jednoduché. Smlouvy ho musí obsahovat až od 1.1.2022. Proces změny poskytovatele služby přístupu k pevnému internetu je jinak podobný procesu přenesení čísla. Grafický návod ČTÚ se stručným popisem jednotlivých kroků a s možností zjištění dalších podrobnějších informací poradí těm, kdo chtějí změnit svého dosavadního poskytovatele služby přístupu k pevnému internetu.

S výjimkou faktického znemožnění retenčních nabídek je současná právní úprava služeb elektronických komunikací vůči spotřebitelům férová a umožňuje nekomplikované ukončení smluv na dobu určitou, přičemž novinkou je, že někteří operátoři už vůbec neřeší, jak brzy po uzavření smlouvy na dobu určitou jim výpověď od účastníka přišla. Stejně tak je možné jednoduše ukončovat balíčky služeb.

Pokud vás možnosti přenesení čísla a změny poskytovatele služby přístupu k internetu zaujaly, najděte si nejlevnější službu podle vašich požadavků na srovnávači dTestu nebo na Srovnávacím nástroji ČTÚ. Máte-li spotřebitelské dotazy, můžete se též obrátit na bezplatnou spotřebitelskou poradnu dTestu, a to elektronicky na dtest.cz/spotrebitelska-poradna nebo telefonicky na číslo 299 149 009.


Přihlásit