Jak vybrat vanilkovou zmrzlinu

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 3.8.2022

Nákup zmrzliny bývá velmi impulzivní a často vybíráme podle momentální chuti. Zmrzliny jsou však komplikovanější, než bychom si mohli myslet. Vyplatí se proto nepodléhat prvnímu dojmu a výběru mražené pochoutky věnovat trochu pozornosti. Nebude to lehké, kromě speciální terminologie se budete muset potýkat i se zábnoucími prsty a ojíněnými obaly. Ve výsledku se to však vyplatí.

Možná byste to ani nehádali, ale oblast zmrzlin je svázána poměrně důkladnými legislativními pravidly. Vše zásadní o nich najdete ve vyhlášce č. 397/2016 Sb., která se kromě mléčných výrobků a tuků zabývá i mraženými krémy, tedy zmrzlinami.

Prvním důležitým bodem při výběru vanilkové zmrzliny je označení příchuti. Pokud chcete mražený krém ochucený přírodním vanilkovým aromatem, pátrejte po názvu „vanilková zmrzlina“. Výrobky ochucené syntetickým vanilinem by měly být označeny slovy „s vanilkovou příchutí“.

Další informace o původu vanilkové vůně najdete ve složení. Přírodní vanilkové aroma bývá ve složení uváděno jako přírodní vanilkové aroma nebo vanilkový extrakt. Přírodní vůni vanilky mohou do zmrzliny vnést rovněž vanilkové lusky. Naopak syntetické aroma bývá ve složení uvedeno slovy aroma, případně vanilkové aroma. Trochu záludnou ingrediencí jsou extrahované vanilkové lusky. Jde ozbytkový produkt z výroby vanilkového extraktu, ze kterého byl vanilin vytěžen. Vanilkovou vůni proto nedávají a výrobci je používají, aby zmrzlině malé černé kousky lusku dodali poctivý vanilkový vzhled. 

Na zadní straně obalu také najdete další zatřídění zmrzliny, tentokrát podle druhu a množství obsaženého tuku. Jednotlivé kategorie, jejich názvy i požadavky na složení opět udává vyhláška. V případě čokoládových zmrzlin připadají v úvahu tři základní skupiny:

  • Na nejvyšší příčce kvalitativního žebříčku stojí smetanové zmrzliny. Musejí obsahovat alespoň 8 % mléčného tuku a nesmí se do nich záměrně přidávat tuk a bílkoviny nemléčného původu.
  • O stupeň níže stojí mléčné mražené krémy. U těch se vyhláška spokojí jen s alespoň 2,5 % mléčného tuku a zároveň musejí obsahovat nejméně 6 % tukuprosté mléčné sušiny. Stejně jako u smetanové zmrzliny i zde platí zákaz přidávání bílkovin a tuku jiného než mléčného původu.
  • Kvalitativně na posledním místě stojí zmrzliny s rostlinným tukem. Na ně klade vyhláška jediný požadavek a tím je minimálně 5% obsah rostlinných tuků. I u této skupiny zmrzlin však doporučujeme číst složení. Někdy se do ní z legislativních důvodů dostanou i speciální výrobky, například bezlaktózové, u nichž není možné mléčný tuk použít.

Pro úplnost dodejme, že existují i další druhy zmrzlin – vodové, ovocné a sorbety.Ty neobsahují tuk a vzájemně se liší množstvím obsažené ovocné složky.

Prodej zmrzlin podléhá přesným hygienickým pravidlům. Zásadní je nepřetržité skladování v teplotě –18 °C nebo nižší. Velkým problémem by pro obchodníka bylo, kdyby zmrzlina roztála – opakované zmrazení a následný prodej vyhláška zakazuje.

Všimněte si také, kolik zmrzliny si vlastně kupujete. Možná jste zvyklí kupovat ji „na litry“ a hledáte na obalu informaci o objemu. Takové účtování však není pro spotřebitele výhodné, protože objem zmrzliny závisí na množství našlehaného vzduchu. Navíc mají výrobci volnou ruku v tom, kolik vzduchu do zmrzliny naženou. Spravedlivější je proto uvádět hmotnost mraženého krému. Od roku 2014 je to dokonce povinné a na všech obalech byste tak měli najít množství uvedené nejen v litrech, ale i v gramech.

Databáze testovaných výrobků

Vanilkové zmrzliny (12 výrobků)
poslední aktualizace: 4.8.2022


Přihlásit