Jak vybrat sušičku prádla

Obsah březnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah březnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 28.2.2024

Sušičky prádla umí nahradit sušák prádla nebo prádelní šňůry, dokážou výrazně ušetřit čas nutný pro sušení prádla, ale mohou také přidělat práci s žehlením a vrásky na čele při pohledu na účet za elektřinu.

Pokud se rozhodnete pořídit si sušičku prádla, máte na výběr mezi dvěma technologiemi. První, u nás méně obvyklou technologií jsou ventilační, druhou jsou více prodávané kondenzační sušičky prádla.

Nezapomínejte čistit filtry

  • V laboratoři jsme u skupiny sedmi sušiček s tepelným čerpadlem a jedné s klasickým topným tělesem během 20 sušicích cyklů testovali, jak fungují bez čištění filtrů a kondenzátoru. Zajímalo nás, jaký vliv to má na účinnost sušení, délku cyklů a spotřebu energie. Zkoušku jsme prováděli s přístroji značek Bosch, Miele, AEG, LG, Beko, Candy a Samsung.
  • U části modelů jsme nezaznamenali pokles či změnu u žádného ze sledovaných parametrů. Beko a Candy však již po 8 až 10 cyklech výrazně prodloužily délku cyklů – na konci testu konkrétně o 50 až 80 minut. K velkému nárůstu u nich došlo i ve spotřebě energie (o 40 až 50 %). Samsung byl až do 15 cyklů ve všech ohledech stabilní, následně u něj došlo k prodloužení programů i zvýšení spotřeby. U tří výše zmíněných značek se při absenci čištění navíc snižuje účinnost kondenzace (o 6 až 12 %).
  • V průběhu 20 testovaných cyklů se přitom indikátor čistoty kondenzátoru v případě Samsung a Beko vůbec nerozsvítil. U Candy naopak ukazatel signalizoval potřebu čištění hned po prvním cyklu. Vzhledem k jejímu postupně se snižujícímu výkonu se ukázalo, že bez pravidelného a důkladného čištění to v jejím případě nepůjde.
  • Automatický samočisticí systém, kterým jsou v dnešní době některé přístroje vybaveny, se v našem testu ukázal jako plně funkční. Sušičky značek LG a Bosch, které jsou jím vybaveny, fungovaly celou dobu beze změn. Závěrem dodejme, že na kondenzátor modelu s klasickým topným tělesem neměl nedostatek čištění vliv.

Ventilační sušičky

U ventilačních sušiček je horký vzduch s párou odpařenou z prádla pomocí větrací trubice ventilován ven. Trubice je napojena na větrací otvor ve zdi nebo v okně. Musí být minimálně 1,20 m dlouhá a umístěná 30 cm od země. Je třeba si dávat pozor, aby se trubice nepoškodila. Trubici nepřipojujte ke vzduchotechnice, ke komínu, ani k centrálnímu vzduchovému vytápění.

Výhody:

  • nižší spotřeba elektrické energie,
  • nižší pořizovací cena.

Nevýhody:

  • k zapojení větrací trubice sušičky potřebujete místnost s venkovním větráním.

Kondenzační sušičky

Tyto přístroje fungují v uzavřeném obvodu. Ohřátý vzduch proudí bubnem s mokrým prádlem a sytí se vodní parou, následně se zchlazuje, nasbírané vodní páry zkondenzují a jako voda se odvádějí do sběrné nádoby. Ochlazený a vody zbavený proud vzduchu se následně znovu zahřívá, buď pomocí tepelného čerpadla, nebo elektrického topného tělesa, a míří znovu do bubnu s mokrými kusy textilu. A tak stále dokola. Nádrž s kondenzátem se po každém sušicím cyklu vyjímá a vylévá, nebo voda sama odtéká hadicí do odpadu. Přístroj musí být umístěn v minimální vzdálenosti 60 cm od pračky, sprchy a umyvadla. Důvod je, že kondenzační sušička bez tepelného čerpadla využívá vzduch ve svém okolí k ochlazování kondenzátoru, a pokud bude příliš ohřátý, sníží se účinnost kondenzace, zvýší se spotřeba energie a prodlouží se doba sušení.

Dávejte si pozor, aby byla sušička dobře vyvážená, jinak by totiž kontrolka „plné nádrže“ mohla neustále upozorňovat na přílišné množství vody. 

Klasické kondenzační sušičky (s topným tělesem)

Ochlazený vzduch po kondenzaci ohřívá v sušičce elektrické topné těleso. Tyto sušičky nevyužívají zbytkového tepla z vlhkého vzduchu - odvádějí ho z přístroje ven . Proto se vzduch musí opětovně ohřívat topením, což má za následek vysokou spotřebu elektřiny.

Výhody:

  • použití v bytě ve větratelné místnosti nevyžaduje žádné specifické stavební úpravy,
  • kratší doba sušení než u kondenzačních sušiček s tepelným čerpadlem,
  • pořizovací cena může (ale nemusí) být nižší než u čerpadlových modelů.

Nevýhody:

  • vyšší spotřeba elektřiny a tedy vyšší provozní náklady,
  • nedostatečná kondenzace může způsobit zvýšenou vlhkost v místnosti, kde je přístroj instalován,
  • po každém použití je nutné vyprázdnit nádrž s kondenzovanou vodou, pokud není napojena hadicí do odpadu,
  • jednou za čas je potřeba vypláchnout zanesený kondenzátor.

Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem

Stále více kondenzačních sušiček je vybaveno tepelným čerpadlem. Tato technologie byla původně vyvinuta pro velká profesionální zařízení, jako jsou sušičky v prádelnách nemocnic s nepřetržitým provozem. Zde jsou úspory elektrické energie více než důležité. Tyto přístroje fungují na principu obrácené chladničky. Zbytkové teplo se vrací zpět do okruhu a je dále využíváno k ohřívání vzduchu pro sušení. Hlavní výhodou této technologie je výrazná úspora elektrické energie.

Výhody:

  • použití v bytě ve větratelné místnosti nevyžaduje žádné specifické stavební úpravy,
  • až trojnásobná úspora elektrické energie v porovnání k s klasickými kondenzačními sušičkami,
  • pořizovací cena sušičky se dostala na úroveň klasických kondenzačních.

Nevýhody:

  • nedostatečná kondenzace může způsobit zvýšenou vlhkost v místnosti, kde je přístroj instalován,
  • po každém použití je nutné vyprázdnit nádrž s kondenzovanou vodou, pokud není napojena hadicí do odpadu,
  • po každém cyklu je zapotřebí čistit několik filtrů a mikrofiltrů, které zachycují nečistoty z prádla, kondenzátor nelze vyjmout a vypláchnout, protože jím prochází okruh tepelného čerpadla.

Ergonomie: výběr záleží jen na vás

Některé sušičky obsahují elektronické sondy, které sušičku automaticky vypnou, jakmile je prádlo uvnitř suché. Na nejlevnějších modelech je tento systém nahrazen časovačem. Setkat se můžete s různými funkcemi, jako je například zvukový signál ukončení sušení, displej, který vás informuje o zbývajícím čase sušicího cyklu, osvětlení bubnu, či systém proti mačkání prádla po dokončení cyklu (pokud hned přístroj nevypnete, tato funkce občas prádlo otočí a promíchá, aby nedošlo po dokončení sušení k většímu pomačkání). Počítejte ale s tím, že prádlo ze sušičky budete muset vždy žehlit, sušičky prádlo výrazně mačkají.

Otevírání dvířek (o 180° doleva či doprava), snadnost vyjímání filtru, kondenzátoru a vodní nádržky jsou dalšími aspekty, které mohou hrát během nákupu důležitou roli. Některé programy navíc umožňují snížit teplotu sušení pro velice citlivé prádlo. Zajímavým doplňkem je také koš, který se umisťuje do prázdného bubnu. Ten vám umožní usušit například vlněné deky nebo sportovní boty.

Výrobci sušiček zdokonalili bezpečnost přístrojů po případu, kdy se malému chlapci povedlo nastavit časomíru sušičky a vlézt si dovnitř. Následky nehody nebyly naštěstí nijak vážné, ale od té doby je většina přístrojů vybavena bezpečnostním tlačítkem, které dovolí zapnout samotné sušení až po dokončení programování.

Umístění sušičky na pračku

Domácnosti, které nemají mnoho prostoru nazbyt, někdy volí set na sobě stojící pračky a sušičky. Je to běžně možné s pomocí tzv. mezikusu. Ten se instaluje navrch pračky, upevňuje sušičku a zajišťuje stabilitu obou spotřebičů. Pračka vždy musí stát na zemi a sušička se umisťuje nahoru, nikdy ne naopak.

Mezikusy se prodávají na míru konkrétním značkám a modelům praček a sušiček. V nabídce jsou však také univerzální mezikusy, které jsou kompatibilní se spotřebiči různých značek a lze je tedy využít ke spojení dvou výrobků od různých výrobců.

Zásadním údajem pro výběr je v tomto případě hloubka pračky. Minimální hloubka pračky, na kterou je možné umístit sušičku, bývá obvykle udávána od 40 či spíše 50 cm (záleží na konkrétním výrobci). Sušička většinou nemusí být stejně hluboká jako pračka, ale rozdíl by neměl přesáhnout 10 cm. Čili sušička smí obvykle být nanejvýš o 10 cm hlubší, aby ji bylo ještě možné s mezikusem umístit na pračku. Větší rozdíl by již mohl znamenat nestabilitu a riziko. Konkrétní specifikace a požadavky na rozměry vždy záleží na konkrétním mezikusu a také výrobci.

Databáze testovaných výrobků

Sušičky prádla (130 výrobků)
poslední aktualizace: 29.2.2024


Přihlásit