Jak se testovalo

Jak se hodnotilo

Podíl skupin zkoušek na celkové hodnocení.

  • průvodce: 60 %
  • plánování trasy: 30 %
  • ochrana osobních dat: 10 %

Plány tras byly nezávisle studovány dvěma odborníky na pěší turistiku. Zvoleny byly tři cesty typické pro túry v Německu – jedna vedla nížinou, další mírně kopcovitou krajinou a třetí se klikatila v podhůří Alp.

Průvodce

Hlavními sledovanými parametry turistických aplikací byla schopnost uživatele navigovat a lokalizovat. Posuzovalo se, jak velké množství užitečných informací o túře aplikace podává.
Ideální navigace v terénu by měla být jasně viditelná a srozumitelná, využívat například směrové šipky. Uživatel by měl za každé situace mít jasný přehled, kde přesně se nachází. Navigace by neměla turisty mást, nesmělo tak dojít k situaci, kdy na rozdvojené cestě nebylo zcela jasné, který směr zvolit. Plusové body byly udělovány za zobrazování důležitých bodů na důležité trase, jako jsou zastávky hromadné dopravy, bezpečnostní a zdravotnická zařízení nebo uzavírky cest.
Známkovalo se rovněž, jak přesný byl odhad vzdálenosti a celkový čas cesty. Kontrolovalo se, zda uváděný profil trasy odpovídal skutečnosti. Nezapomínalo se ani na pořizované záznamy tras a množství uložených informací o nich.

Plánování trasy

Při plánování trasy byla hodnocena jak samotná aplikace, tak i webové stránky vývojářů. Vyhledávaly se turistické trasy a oblasti, zkoušelo se plánování vlastních tras, sledovaly se různé tipy a rady. V potaz se brala i škála různých typů nabízených map.
Hodnotitelé oceňovali případnou přítomnost uživatelských recenzí předpřipravených tras.

Ochrana osobních dat

Oslovení odborníci analyzovali objem a typ osobních dat, která aplikace od uživatelů získává při registraci a používání a případně poskytuje třetím stranám. Hodnocení bylo snižováno v případě, že aplikace odesílala informace, která nemají s funkcionalitami programu nic společného, například údaje o používaném mobilním zařízení, telefonním čísle apod.
Právník ověřoval, zda obchodní podmínky aplikací odpovídají platné legislativě. Dále kontroloval, jak snadno jsou podmínky přístupné a dohledatelné.


 

Přihlásit