Test pracích prostředků na bílé a stálobarevné prádlo 2022

Sdílejte

Publikováno v časopise 8/2022

Udržovat prádlo v čistotě může být někdy trochu oříšek. Zvláště když si ho člověk polije třeba čajem nebo umaže od borůvek. Jak si prací prostředky vedou v boji s nejrůznějšími skvrnami? Dokážou zachovat bělost prádla? A jak jsou na tom s obsahem nežádoucí chemie? To vše jsme prověřili v testu 19 pracích prášků a gelů, jejichž účinnost jsme porovnali i se samotnou vodou.

Prací prostředky na bílé prádlo jsme testovali naposledy před pěti lety (dTest 7/2017). Můžeme prozradit, že ve srovnání s minulým testem přinesl ten aktuální, který zahrnuje i prostředky na stálobarevné prádlo, o poznání lepší výsledky. Zatímco v roce 2017 skončil s celkově dobrým hodnocením pouze jediný výrobek, letos jich je dobrých rovných sedm z regálů českých obchodů a jeden zakoupený v Německu. Nehledejte za tím však nějaké naprosto zásadní zlepšení situace na trhu. Zatímco tehdy jsme si do hledáčku vzali jen prací gely, letos jsme k nim přidali i sypké prostředky, kterým se v případě bílého a stálobarevného prádla daří v průměru lépe.

Tak jako v předchozích testech měly i aktuálně testované prací prášky a gely za úkol odstranit nejrůznější druhy znečištění. V laboratoři jsme schopnost odstraňovat špínu testovali na standardizovaných skvrnách, a to vždy při stejném pracím programu (bavlna na 40 °C), ve stejné pračce a stejně tvrdé vodě.

Každý prostředek se pral s konkrétní skvrnou dvakrát ve třech cyklech, výsledná známka je tak průměrem ze šesti pracích pokusů. Účinnost praní jsme hodnotili speciálním přístrojem, takzvaným spektrofotometrem. Ten dokáže mnohem přesněji než lidské oko změřit, jak se po vyprání snížila intenzita barvy skvrn.


prací prášky (porovnat)

prací gely (porovnat)

voda (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Prací prostředky na bílé a stálobarevné prádlo (20 výrobků)
poslední aktualizace: 4.8.2022


Přihlásit