Jak testujeme myčky

Jak hodnotíme

Podíl skupin zkoušek na celkové hodnocení.

  • mytí a sušení: 58,5 %
  • délka mycího cyklu: 7,5 %
  • spotřeba vody a energie: 14 %
  • hlučnost: 7,5 %
  • obsluha: 7,5 %
  • dílenské zpracování: 5 %

Mytí

Testovány jsou dva programy ‒ hlavní (univerzální, denní, automatický, auto, normal) a úsporný (ekologický, eko, bio). Účinnost mytí je zjišťována standardně ve dvou mycích cyklech. V případě větší než 6% odchylky mezi jednotlivými měřeními se přidává další cyklus.

Myčky plníme nádobím tak, abychom co možná nejvěrněji simulovali každodenní situace v běžných domácnostech. Standardní náplň myčky je uzpůsobena pro kapacitu 12 souprav nádobí. Náplň sestává z celkem 96 kusů nádobí (v případě větší kapacity je úměrně navýšena) – mělkých, polévkových i dezertních talířů, šálků a podšálků, skleniček, kelímků, vidliček, nožů, lžic, kávových lžiček, mís a misek, plastových boxů, nerezových pánví a pečicích nádob. Použit byl standardní mycí prostředek IEC typ D. Leštidlo a sůl odpovídají evropskému standardu ČSN EN 50242. Náplň je rozdělena na tři části podle způsobu znečištění. V první jsou nečistoty zaschlé na vzduchu při pokojové teplotě, ve druhé jsou zapečené v troubě při teplotě 80 °C a ve třetí (pánve a pečicí nádoby) rovněž v troubě, tentokrát však při teplotách 120, respektive 160 °C. Část nádobí se ponechává nezašpiněná. Pro znečištění se používá máslo, margarín, vejce, špenát, ovesné vločky, káva, čaj, rajčatová šťáva, mléko, bramborový škrob a mleté maso. Nádobí je následně do myčky rozmístěno tak, aby se vedle sebe nenacházely kusy znečištěné stejnou metodou.

Sušení

Po skončení mycího cyklu zůstávají dveře myčky půl hodiny zavřené. Pokud se dvířka otevírají automaticky, probíhá hodnocení rovněž po třiceti minutách. Na každém kusu nádobí se hodnotí zaschlé kapky vody nebo stopy po stékající vodě.

Délka mycího cyklu

Délka mycích cyklů je měřena v obou sledovaných programech po celou dobu jejich trvání.

Spotřeba vody a elektrické energie

Spotřeba vody a elektrické energie je měřena v obou sledovaných programech po celou dobu jejich trvání.

Hlučnost

Umístění myčky simuluje reálné podmínky v kuchyni – přístroj je během měření umístěn mezi dva jiné spotřebiče. Hluk produkovaný při mytí je měřen sonometrem umístěným 1,2 metru od myčky ve výšce 0,7 metru nad zemí. Měření probíhá během prvních minut spuštění myčky. Hlučnost je posuzována také subjektivně pro případné odhalení nepříjemných zvuků.

Obsluha

Na výslednou známku má vliv hodnocení návodu k použití, snadnosti plnění myčky, ovládání přístroje, manipulace s koši na nádobí, čistění filtru nebo také samočisticí schopnost myčky.

Dílenské zpracování

Hodnocení dílenského zpracování je zaměřeno na použitý materiál dveří, dávkovače mycího prostředku a leštidla, dále na provedení košů, omývacích ramen nebo ovládacích prvků.

Přihlásit