V nových autech budou v EU povinné „černé skřínky“

Obsah červnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 6/2024 Obsah červnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 18.7.2022   

Všechna nová auta uváděná na trh Evropské unie musí mít od července vestavěné zařízení EDR, které automaticky zaznamenává údaje o vozu v době dopravní nehody. Za dva roky se povinnost bude vztahovat na všechna nová auta bez ohledu na stáří modelu.

EDR (Event Data Recorder) jsou záznamníky přirovnávané k černým skřínkám, ale podstatně se liší od černých skřínek používaných v letectví, které například nahrávají dění v kokpitu. Automobilová EDR nemají mikrofon ani kameru a jejich účelem je zaznamenat technická data vozidla krátce před nehodou, během ní a krátce po ní, přesněji 30 sekund před nárazem a 10 sekund po něm.

Zařízení tak musí být téměř neustále v pohotovostním stavu. Spustí se naplno v okamžiku, kdy senzory detekují neobvyklou změnu rychlosti jízdy nebo v případě aktivování airbagu. Zaznamená údaje o rychlosti, aktivaci ABS, otáčkách motoru, stupni sešlápnutí plynového pedálu, náklonu vozidla a jeho poloze na vozovce nebo době aktivování airbagu po srážce.

Evropské nařízení stanoví, že EDR se musí zaměřovat na všechny parametry týkající se bezpečnostních systémů vozu. Informace však nebudou používány k identifikaci viníka nehody a na jejich vývoji se žádným způsobem nepodílel žádný pojišťovací ústav, jak zjistila francouzská spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir.

Jsou určeny k analýze příčin dopravních nehod a účinnosti bezpečnostních systémů, k lepšímu pochopení, za jakých okolností k nehodám a zraněním dochází, a následnému zdokonalování bezpečnosti nových aut. K záznamům z EDR budou mít přístup pouze odborníci na bezpečnost silničního provozu. Přístroje EDR budou tedy využívány pouze pro statistické a vědecké účely a nebudou uchovávat údaje, které by mohly identifikovat konkrétní automobil. Řidič je nebude moct deaktivovat.

Zařízení EDR budou kontrolována při periodické technické prohlídce vozidel. Příslušný pracovník bude muset vizuálně ověřit jejich stav a zkontrolovat jejich funkčnost.

Od července 2024 bude zakázán prodej jakýchkoliv nových vozů bez EDR, a to nezávisle na datu jejich uvedení na trh. V roce 2029 začne platit povinnost vybavit jimi také větší vozidla a nákladní auta.

Přihlásit