Růst ceny papíru může zastavit recese

Obsah květnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 5/2024 Obsah květnového dTestu

Sdílejte

Vydáno: 7.7.2022   

Hlavním důvodem rostoucích cen papírových výrobků jsou zvyšující se ceny surovin a energií. Vliv může mít rovněž zákaz dovozu plynu z Ruska, uvedl spotřebitelský časopis 60 millions de consommateurs.

Podle průzkumu společnosti NielsenIQ cena papírových utěrek ve Francii stoupla za poslední rok o 10 % a toaletního papíru o 7 %. Náklady na buničinu k výrobě papíru se za rok zvýšily o polovic, uvedl Paul-Antoine Lacour z Francouzské unie průmyslu lepenky, papíru a celulózy (Copacel).

Papírová buničina se vyrábí z dřevěných vláken a je kotována na světovém trhu podle dvou indexů: ceny eukalyptového vlákna a ceny buničiny typu NBSK. Vyrábí se z ní mnoho produktů, například knihy a časopisy, toaletní papír, balicí papír, ale také kartonové obaly. Jejich spotřeba s rozvojem online obchodu stále roste.

Většina buničiny se dlouhodobě dopravuje po moři. Část, která se dříve přesouvala pozemní cestou mezi Asií a Evropou, se od začátku války na Ukrajině rovněž dodává vodní přepravou. Náklady tak zvyšuje rovněž přetížení přístavů a ​​cena kontejnerů. Výdaje na chemikálie, používané při výrobě, vzrostly za poslední rok o třetinu.

Papírenský průmysl je velkým spotřebitelem zdražujícího se plynu a elektřiny, ceny energií tvoří 30 % finální ceny produktu. Dojde-li k embargu na ruský plyn, výroba se může zcela zastavit pro nedostatek energií, varoval Paul-Antoine Lacour. Pouze případná recese v Severní Americe a Evropě s poklesem poptávky by umožnila zmírnit růst cen toaletního papíru, papírových kapesníků, papírových utěrek a dalších papírových výrobků.

Přihlásit