Jak vybrat blu-ray přehrávač

Přečtěte si nový dTest

Aktuální číslo časopisu dTest 1/2018 Přečtěte si nový dTest

Vydáno: 5.9.2012   

Blu-ray přehrávače nabízejí kvalitu obrazu i zvuku, která do nedávné doby neměla obdoby. Abyste ale mohli využívat všechny jejich přednosti, je třeba vlastnit kvalitní novější televizor i soustavu reproduktorů.


 

1. Co je to blu-ray?

Jedná se o optické médium, nástupce DVD disků. Rozměrově je disk blu-ray stejně velký jako běžné CD či DVD, ale liší se způsobem záznamu dat. Oproti dnes velmi populárnímu a rozšířenému DVD nabízí až 5x vyšší kapacitu dat (25/50 GB v jednovrstvé/dvouvrstvé verzi) díky které umožňuje záznam filmů ve vysoké kvalitě. Název tohoto formátu je slovní hříčkou a zároveň prozrazuje, čím hlavně bylo oné úžasné kapacity dosaženo – použitím tzv. modrého laseru.


2. Jak rozpoznám blu-ray disky od běžných DVD?

Filmové blu-ray disky poznáte podle nápadně odlišné modré plastové krabičky a dále pak na přebalu i disku samotném naleznete logo blu-ray.
 

3. Co blu-ray přehrávač přináší nového?

  • Vyšší obrazová kvalita především díky vysokému rozlišení
  • Lepší prostorový zvuk díky bezztrátovým formátům zvuku
  • Schopnost novějších přístrojů přehrávat trojrozměrné filmy po připojení k 3D televizoru
  • Pokročilá grafika menu a pop-up menu a rozšířené možnosti bonusových materiálů
  • Potenciálně větší výběr z jazykových či zvukových verzí, úhlů pohledů (pohledy z více kamer), případně a alternativního děje (možnost ovlivnit průběh filmu/pořadu, tato možnost se však ani u DVD příliš nevyužívala)

 

Vysoká obrazová kvalita především díky vysokému rozlišení

Filmy na blu-ray discích vás překvapí oproti DVD velmi vysokou kvalitou obrazu. Vysoké rozlišení (až 1920 x 1080 i/p - což je až 5x více než u DVD) při reprodukci na Full HD televizoru na první pohled zaujme každého diváka. Ostrý obraz s nejjemnějšími detaily, hluboké a věrné barvy s vysokou gradací schopné vykreslit mnohem více odstínů barev. Nicméně dlužno podotknout, že k vychutnání si takto úžasného obrazu potřebujete minimálně dvě věci! Alespoň televizor třídy HD Ready nebo ještě lépe, pro plný zážitek televizor Full HD. Další podmínkou je „ideální“, tedy malá sledovací vzdálenost od zobrazovače (např. u HD Ready výrobci uvádí 2,5 x násobek viditelné úhlopříčky a u Full HD uvádí 1,5 x násobek viditelné úhlopříčky). Se vzrůstající sledovací vzdáleností nad doporučenou klesá zážitek z obrazu s vysokým rozlišením.


Lepší prostorový zvuk především díky bezztrátovým formátům zvuku

Speciálně pro blu-ray disky byly vyvinuty nové zvukové kodeky, které dokáží divákovi zprostředkovat emotivnější zážitek než prostorový zvuk, jak jej známe z DVD disků a digitálního vysílání. Novodobé kodeky zvuku nabízejí více kanálů - až 7.1 oproti 5.1 z DVD. Laicky lze říci, že čím více kanálů (reproduktorů), tím realističtěji lze vykreslit zvukový prostor – tzn., že např. pohyb helikoptéry létající okolo nás je z více reproduktorů plynulý, rovnoměrnější a realističtější).

Dále přináší bezztrátovou kompresi zvuku, vyšší dynamiku, lepší odstup signálu od šumu, vyšší separaci jednotlivých kanálů a širší frekvenční rozsah – právě díky těmto zlepšeným parametrům se hovoří o zvuku s vysokým rozlišením. Bohužel ale ne všechny přehrávače, domácí kina a AV receivery umějí všechny nové audio formáty s vysokým rozlišením zvuku přehrávat. A to je kámen úrazu. Chcete-li si plně vychutnat výdobytek prostorového zvuku s vysokým rozlišením, je zapotřebí vlastnit vhodný celý reprodukční řetěz (např. blu-ray přehrávač, AV receiver či domácí kino AIO a vhodnou sestavu reproduktorů). Ve většině případů, vlastníte-li starší AV receiver či AV zesilovač, nevyhnete se jeho výměně, nemá-li analogový multikanálový 5.1 nebo ještě lépe 7.1 vstup. Totéž lze říci o reproduktorech. K zážitku z prostorového zvuku s vysokým rozlišením potřebujete vysoce kvalitní reprosoustavy. U běžně prodávaných domácích kin rozdíl mezi prostorovým zvukem z DVD a z blu-ray disku s vysokým rozlišením nepoznáte.

 

Přehrávání 3D filmů

Pokud chcete přehrávat trojzměrné filmy, nestačí jen příslušný televizor s funkcí 3D, ale budete muset investovat do speciálního blu-ray přehrávače. Na DVD trojrozměrné filmy nevycházejí a starší modely blu-ray přístrojů je také v 3D nepřehrají. Disky s 3D filmy by však měly být zpětně kompatibilní, na starších přehrávačích je tedy přehrajete alespoň v klasické „ploché“ verzi.

3D má zatím také několik much. Za prvé relativně menší nabídku filmů a dokumentů na trhu. Další nedostatek mohou pro někoho představovat určité zrakové obtíže při sledování trojrozměrného obrazu. U někoho se může dostavit pocit tlaku na čele a rychlejší únava očí, v některých případech i bolest hlavy.

Důvodem je zřejmě skutečnost, že iluzí oklamané oči se snaží zaměřit na simulovanou vzdálenost, přestože skutečná vzdálenost k obrazovce je odlišná. Dalším faktorem může být princip fungování tzv. aktivní 3D technologie: brýle střídavě zatemňují levé a pravé oko, což u některých osob vede k vnímanému chvění či blikání obrazu. Určité procento populace může mít problémy s vnímáním 3D efektu také kvůli vrozeným či získaným očním vadám.


Pokročilá grafika menu a pop-up menu a rozšířené možnosti bonusových materiálů

Stejně jako DVD využívá blu-ray pro navigaci menu. V těchto položkách uživatel volí např. formát a jazyk zvuku, titulků a přehrávání případných bonusových materiálů. Oproti DVD využívá blu-ray mnohem více interaktivity (založené na JAVA skriptech) a to ve vysokém rozlišení (stejně jako samotný film). Díky funkci bonus view si můžete bonusový materiál přehrávat i v průběhu sledování hlavního titulu. Celé to funguje podobně jako PIP (obraz v obraze) - sledujete např. hlavní film a v malém okénku si pustíte např. komentáře herců či režiséra s vlastním zvukovým doprovodem.

Další novinkou je tzv. pop-up menu (pop-up = vyskakující na obrazovku čili překryvné), kterým můžete listovat, aniž byste přerušili reprodukci filmu či hudebního titulu. To je užitečná funkce, kterou DVD disk nenabízí.

V neposlední řadě přináší blu-ray disky funkci BD-live. Jedná se o unikátní funkci blu-ray přehrávačů, díky které si můžete přehrávat různé bonusy přímo z internetu. Je k tomu však zapotřebí odpovídající kompatibilní disk, relativně rychlé připojení k internetu a minimálně 1 GB interní nebo externí paměti. Zda disk tuto funkci podporuje, se dozvíte na obalu disku – je označen logem BD-Live a v menu disku mezi bonusovým materiálem naleznete právě položku BD-Live.

Přehrávače jsou pro tento účel vybavovány ethernetovým rozhraním a některé dokonce podporují i připojení k domácí wi-fi síti. K vámi sledovanému filmu si tak můžete stáhnout komentáře režiséra, vystřihnuté scény, komunikovat s dalšími fanoušky atd. Každopádně ale nemějte přehnaná očekávání, protože tato funkce má zatím stále nějaké ty „mouchy“. Přístup k jednotlivým informacím bývá často pomalý a bonusy nabízené službou BD-Live jsou ještě v plenkách. Výrobci přehrávačů a producenti filmů však slibují zlepšení.


Další vlastnosti

Obvykle bývají filmy na blu-ray discích uloženy ve více jazykových mutacích (např. český dabing, původní anglický jazyk, a další dabingové verze). Disk může nést i více formátů prostorového zvuku (např. Dolby Digital 5.1 pro starší přístroje a Dolby True HD pro nejnovější AV přístroje). Díky větší kapacitě může nést blu-ray disk oproti DVD ještě více jazykových a titulkových mutací a formátů prostorového zvuku.

Dále přináší blu-ray disky možnost přehrávání z více úhlů pohledu (záběry z více kamer) a možnosti alternativního děje (možnost ovlivnit průběh filmu/pořadu). Dlužno však podotknout, že poslední dvě zmíněné možnosti se zatím příliš nevyužívají a to byly k dispozici i u DVD.
 

4. Regionální kódování

Obdobně jako DVD, i disky blu-ray mají tzv. regionální kódování, které zamezuje přehrávání disků dovezených ze zahraničí. Kód přehrávače najdete na zadním panelu a v návodu k obsluze. Pro Evropu (nikoliv EU) jsou určeny disky a přehrávače s regionem B. Kód disku je vyznačen na přebalu a disku samotném. Co to pro spotřebitele znamená? Na blu-ray přehrávači zakoupeném v Evropě (region B) si nepřehrajete disk, který je výhradně určen pro region A (např. Amerika) či C (např. Rusko a část Asie). Takže pozor na „levné“ nákupy blu-ray disků na zahraničních internetových obchodech – disky nemusí jít následně přehrát! Nicméně existují i disky, které jsou tzv. „region FREE“ či A B C - tedy přehratelné po celém světě (např. demo disky, cestovatelské dokumenty a některé hudební tituly).
 

5. Co přehrávají všechny blu-ray přehrávače a co jen některé?

Všechny stolní blu-ray přehrávače přehrávají kromě originálních blu-ray titulů i originální CD a DVD. Některé (zejména novější modely) umějí přehrávat i vypalované disky BD-R (zapisovatelé), BD-RE (přepisovatelné) nebo BD-R DL (zapisovatelé dvojvrstvé), vytvořené na počítači s blu-ray vypalovačkou či zaznamenané na stolním blu-ray rekordéru. Přehrávání pálených disků DVD-R/RW a DVD+R/RW se stává u současných modelů také standardem. Na druhou stranu ne každý přehrávač si poradí s formátem DVD-RAM (využívaný u některých videokamer).

Je třeba ale také dodat, že ne každý přehrávač přečte jakýkoliv obsah umístěný na daném médiu. Paradoxně přehrávač může být kompatibilní s daným formátem, například MP3, ale nepřečte ho, pokud není zapsán na CD, DVD. A z BD-R/RE nebo z paměťové karty jej nenačte.

Používáte-li videokameru s vysokým rozlišením využívající formát AVCHD (Advanced Video Codec High Definition), ujistěte se před nákupem přehrávače, že opravdu tento formát umí přehrávat. Důležité také je, z jakých médií umí takto pořízený záznam reprodukovat (např. jen z SD karty nebo z připojeného USB klíče/externího pevného disku či z vypáleného DVD-+R/RW nebo BD-R/RE disku nebo ze všech jmenovaných médií).

Zkrátka a dobře, před nákupem přehrávače doporučujeme ověřit, jaké formáty umí reprodukovat (např. alespoň nejpoužívanější MP3/JPEG/DivX/MKV), ale také z jakých médií (např. DVD/CD/BD/USB) – více podrobností viz nákupní rádce „DVD přehrávače“ (kapitola média a multimédia).

Mnoho novějších modelů dovoluje přehrávat i videa z YouTube, a kdybychom žili v jiné zemi, také z různého počtu dalších online archivů filmů, seriálů apod. Zatím si však musíme nechat zajít chutě. Mnoho přehrávačů dále dovoluje instalovat aplikace pro přístup k dalšímu obsahu, případně navštívit online portál výrobce. Některé modely pak mají i tradičnější internetový prohlížeč, ale jeho obsluha dálkovým ovladačem je poněkud nemotorná a ne všechny stránky se zobrazují správně.

Nicméně si při nákupu buďte vědomi toho, že řadu funkcí blu-ray přehrávačů dnes běžně najdeme i v televizorech (přehrávání z USB, přístup k internetu či do domácí počítačové sítě).

 

6. Zapojení

Blu-ray přehrávače jako nástupci DVD přehrávačů již nepoužívají lidově velmi známý a oblíbený SCART. Ten je u přístrojů nové generace nahrazen rozhranním HDMI. Hlavní výhodou HDMI pro spotřebitele je fakt, že vede obraz, zvuk a ovládací systémové povely jedním kabelem a že dokáže přenášet obraz a zvuk v nejvyšším rozlišení.

Obraz ve vysokém rozlišení je možné vést do televizoru i pomocí analogového YUV výstupu/vstupu, ale s určitými omezeními (max. 1080i a bez ovládacích povelů). Avšak zvuk ve vysokém rozlišení je možné přivést do AV receiveru pouze pomocí HDMI či analogového 5.1/7.1 výstupu (pouze za předpokladu, že má blu-ray přehrávač vestavěné příslušné dekodéry – vyšší modely). Pomocí běžného digitálního audio výstupu optického či koaxiálního nelze přenášet novodobé formáty s vysokým rozlišením zvuku.

Některé blu-ray přehrávače mají však pouze jeden HDMI výstup. Ptáte se, proč by jich mohly mít více? To pro případ, že budete chtít zapojit blu-ray přehrávač paralelně jedním HDMI kabelem do televizoru a druhým do AV receiveru. Má-li přehrávač pouze jeden HDMI výstup, musíte zapojit do série blu-ray přehrávač → AV receiver → televizor. A tudíž vždy, když chcete koukat na blu-ray přehrávač, musíte zapínat i AV receiver. Nicméně ne vždy se chcete na všechny filmy a pořady dívat přes domácí kino (např. dokumentární film, pohádky).
 

7. Příslušenství

Výrobci blu-ray přehrávačů obvykle dodávají přístroj bez potřebných kabelů, takže počítejte ještě s investicí do potřebné kabeláže.

Při nakupování vhodných kabelů si předem rozmyslete, jaké přístroje budete chtít mezi sebou propojit, na jaké vzdálenosti a jakými druhy konektorů. Také nezapomínejme na případné připojení k internetu.

Nemá-li přehrávač vestavěnou interní paměť (min. 1 GB) budete pro správnou funkci BD-Live potřebovat ještě externí USB flash disk pro ukládání dočasných souborů z internetu.
 

8. Budoucnost blu-ray

Kvůli některým nedostatkům blu-ray formátu (vyšší cena a horší dostupnost filmových titulů) to vypadá, že stará dobrá DVD mají před sebou stále ještě nějakou budoucnost. A to především díky své pořád nižší ceně. Navíc i kvalita DVD přehrávačů průběžně roste, například nejeden DVD přehrávač střední a vyšší třídy umí „nasimulovat“ vysoké rozlišení, který sice nedosahuje úrovně blu-ray přehrávačů, ale na finálním obrazu je to trochu znát. Jedná se o technologii tzv. up-konverze, tedy přepočítání standardního rozlišení DVD.


Přihlásit