Jak vybrat automatickou pračku

Obsah dubnového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah dubnového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 27.11.2023

Výběr pračky závisí na několika faktorech. Například kolik na ni máte místa, do jak velké rodiny ji kupujete nebo třeba také to, jestli nemáte problémy se zády. Dozvíte se také, jak naložit se starým spotřebičem, kterého se potřebujete zbavit.

Jaká značka pračky je nejspolehlivější a nejdéle vydrží? S jakými problémy se u praček uživatelé nejčastěji potýkají? I to se dozvíte z výsledků průzkumu mezi více než 45 tisíc spotřebiteli napříč Evropou.

Velikost pračky

Před nákupem pračky je klíčové zvážit její umístění a vaše prostorové možnosti. Vrchem plněné pračky jsou ve srovnání s běžnými předem plněnými pračkami užší, měří 40 až 45 centimetrů, ale jsou stejně hluboké, kolem 60 centimetrů. Na trhu jsou k dostání i hubenější modely praček s předním plněním, které se označují jako slim. Jejich hloubka měří do 50 centimetrů.

Je však třeba myslet i na to, že předem plněné pračky potřebují další prostor na otevírání dvířek, zatímco u vrchem plněné pračky toto odpadá a můžete ji svým způsobem více obestavět. Vrchem plněná pračka je ve srovnání s předem plněnou o něco vyšší. To může vyhovovat starším lidem, protože se pro prádlo nebudou muset ohýbat.

Umístění sušičky na pračku

Mnoho domácností si dnes kromě pračky pořizuje také sušičku. Pokud máte omezený prostor, můžete postavit sušičku na pračku (předem plněnou). Je to běžně možné s pomocí tzv. mezikusu. Ten se instaluje navrch pračky, upevňuje sušičku a zajišťuje stabilitu obou spotřebičů. Pračka vždy musí stát na zemi a sušička se umisťuje nahoru, nikdy ne naopak. Mezikusy se prodávají na míru konkrétním značkám a modelům praček a sušiček. V nabídce jsou však také univerzální mezikusy, které jsou kompatibilní se spotřebiči různých značek a lze je tedy využít ke spojení dvou výrobků od různých výrobců.

Zásadním údajem je v tomto hloubka pračky. Minimální hloubka pračky, na kterou je možné umístit sušičku, bývá obvykle udávána od 40 či spíše 50 cm (záleží na konkrétním výrobci). Sušička většinou nemusí být stejně hluboká jako pračka, ale rozdíl by neměl přesáhnout 10 cm. Čili sušička smí obvykle být nanejvýš o 10 cm hlubší, aby ji bylo ještě možné s mezikusem umístit na pračku. Větší rozdíl by již mohl znamenat nestabilitu a riziko. Konkrétní specifikace a požadavky na rozměry vždy záleží na konkrétním mezikusu a také výrobci.

Kapacita bubnu

Dalším klíčovým faktorem pro vaše rozhodnutí je množství prádla, které budete prát. Pro jednoho člověka bohatě stačí některý z modelů s nižší kapacitou bubnu, například 5 kilogramů, naopak pračka o kapacitě 7 nebo 8 kilogramů je vhodná spíš pro rodiny. V nabídce téměř všech výrobců jsou také přístroje s kapacitou až 10 kilogramů (někdy dokonce 12 kg).

Ovšem aby bylo praní co nejefektivnější, je vhodné buben plnit na maximum v závislosti na zvoleném programu. Pokud totiž kapacitu bubnu využíváte například jen z poloviny, spotřebováváte zbytečně moc elektřiny a také času, protože jak jsme vysledovali z výsledků našich srovnávacích testů praček, hodně modelů se s menší dávkou prádla stává nehospodárnými, přestože údajně umí přizpůsobit spotřebu množství prádla. Elektřina neklesá adekvátně ke zmenšení dávky a ani doba pracího cyklu se nijak výrazně nezkracuje.

A ještě jedna poznámka ke kapacitě bubnu. Pokud víte, že většinou perete například 6kilogramové dávky prádla, kupte pračku s 8kilogramovou kapacitou bubnu. Nikdy totiž nelze využít kapacitu zplna, protože v bubnu musí zůstat prostor pro pohyb a mechanické tření prádla. V našich testech plníme buben maximálně na 80 procent.

Energetický štítek

Z energetického štítku, který je na každé pračce, vyčtete orientační údaje o některých vlastnostech: spotřebě energie, účinnosti praní a účinnosti odstředění. Tyto údaje berte jen jako orientační, protože účinnost praní a spotřeba elektrické energie jsou zaznamenány při programu pro praní bavlny při teplotě 60 stupňů. Při použití jiných programů a teplot mohou být hodnoty spotřeby zcela odlišné. V současnosti však platí zákaz prodeje praček s nižší energetickou třídou než A+.

Spotřebitelé se často rozhodují podle počtu otáček odstřeďování a výrobci rádi lákají zákazníky na vysoké otáčky. Modely s vyšším počtem otáček jsou výhodné především pro ty, kdo mají sušičku. Pro sušení prádla normálně na šňůře není vyšší počet otáček důležitý. Samozřejmě platí, že čím lépe je prádlo odstředěno, tím rychleji se usuší, ovšem ne vždy rozhoduje pouze počet otáček. Naše testy ukazují, že i pračky se stejným počtem otáček mohou odstřeďovat různě, vyšší počet pak nemusí zajistit žádný převratný posun. Cena pračky přitom může být vyšší.

Falešná úspornost

Se stále rostoucími nároky na energeticky úspornější provoz praček je možné pozorovat, že jejich spotřeba doopravdy klesá. Co už ale není tak zřetelné, je snižující se kvalita vyprání, přitom dopad, který má úspornější provoz na výsledky, je mnohdy zásadní. Zkrácením pracího cyklu kupříkladu dojde k úspoře elektřiny, prádlo však nemá dost času na to se důkladně vyprat a mnohdy je tak třeba celý proces opakovat. Úspora tak mizí hned po prvním cyklu. 

Podobně je na tom i máchání. Množství vody určené k máchání je sníženo, ovšem tím i kvalita výsledku. Perete-li tedy například dětské oblečení nebo máte v rodině osobu citlivou na zbytky pracího prostředku v oblečení, měli byste omezit množství pracího prášku a zvolit funkci intenzivního máchání. V mnoha případech se tedy vyplatí vybrat spíše pračku s delším cyklem praní než kratším a nedůvěřovat výrazně úsporným modelům. Možnost skutečně ušetřit na provozu pračky a zároveň dosáhnout kvalitních výsledků nabízí jen zlomek dostupných modelů.

Na co se při výběru pračky zaměřit

V první řadě si v obchodě ověřte jednoduchost a srozumitelnost ovládání pračky. Dveře by se měly otevírat bez jakýchkoliv potíží a v případě praček plněných předem je důležitý velký otvírací úhel (alespoň 120 stupňů), aby se usnadnilo vkládání a vyjímání prádla.

Jednotlivá tlačítka by měla být snadno dostupná a jasně označená, abyste se při každém praní nemuseli dívat do manuálu. Některé pračky jsou vybaveny osvětlením bubnu, abyste mohli sledovat průběh celého praní. Stále více modelů disponuje i displejem, na kterém můžete sledovat průběh pracího cyklu nebo kontrolovat nastavení programu.

Poruchovost

Častým problémem praček je jejich poruchovost. Pračky bohužel patří mezi bílou techniku s nejčastější nutností návštěvy servisního technika. Poruchám lze však předejít například šetrným zacházením. Když nebudete pračku přeplňovat prádlem, ušetříte motor. Když budete prát při nižších teplotách (40 °C namísto 60 °C), nejenže snížíte spotřebu energie, ale snížíte míru usazování vodního kamene. Vyberte si takového výrobce, který vám spolu s pračkou nabídne kvalitní záruční a pozáruční servis a bude nabízet rychlé vyřízení oprav.

Zpětný odběr spotřebiče

Z novely zákona č. 185/2001 Sb. o odpadech, která vešla v platnost 13. srpna 2005, se musejí výrobci a prodejci elektrospotřebičů podílet na prevenci vzniku odpadů z elektroniky a elektrických spotřebičů, z čehož plyne poplatek za recyklaci (PHE). Ten platíte zároveň se zakoupením daného spotřebiče.

Obecně platí, že poslední prodejce je povinen informovat konečného uživatele spotřebiče o způsobu zajištění zpětného odběru těchto použitých výrobků. V případě, že tak neučiní, je povinen tyto použité výrobky odebírat přímo v provozovně, a to bez nároku na úplatu od konečného uživatele, po celou provozní dobu a bez vázání odebrání použitých výrobků určených ke zpětnému odběru na nákup zboží.

Ovšem dle § 37k odst. 4 téhož zákona platí, že v případě nákupu nového spotřebiče je poslední prodejce povinen zajistit, aby spotřebitel měl při jeho nákupu možnost odevzdat ke zpětnému odběru použité elektrozařízení v místě prodeje nebo dodávky nového elektrozařízení, a to ve stejném počtu kusů prodávaného elektrozařízení podobného typu a použití.

Databáze testovaných výrobků

Pračky (45 výrobků)
poslední aktualizace: 28.3.2024
Pračky 2018–2022 (164 výrobků)
poslední aktualizace: 30.6.2022


Přihlásit