Test zařízení pro natáčení videa 2022

Sdílejte

Publikováno v časopise 7/2022

Tvorba videí se v poslední dekádě stala oblíbenou kratochvílí miliónů lidí a někteří se jí dokonce živí. Pokud ale chce dnes člověk s tímto koníčkem, případně způsobem obživy začít, na problém narazí obvykle už při výběru vybavení. Jsou lepší videokamery, akční kamery nebo fotoaparáty? Stačí na internetovou tvorbu mobilní telefon? A jak moc jsou pro amatéry použitelné profesionální filmové kamery? To vše se dozvíte v našem testu.

YouTube, Facebook, Twitch a mnoho dalších. Platforem pro sdílení uživatelsky generovaného obsahu je nespočet. Některé z nich dokonce patří mezi celosvětově nejnavštěvovanější weby. A růst jejich popularity se přirozeně podepsal také na nabídce zařízení, která uživatelům při tvorbě obsahu pomáhají. Například klasické kamery již dávno neslouží jen k natáčení narozeninových oslav nebo dovolených u moře. Teoreticky se jedná o zařízení s širokým využitím v amatérské i poloprofesionální tvorbě. Jak na tom ale ve skutečnosti jsou? Neposlouží začínajícímu tvůrci lépe fotoaparát, akční kamera či mobilní telefon? A co začínající kameraman získá navíc nákupem profesionálních systémových kamer?

Abychom to zjistili, do laboratoře, která pro nás běžně testuje fotoaparáty, jsme poslali 16 zařízení schopných natáčet video. Všechny testované přístroje patřily k nejlepším dostupným v daných kategoriích v roce 2021. Prostor kromě klasických videokamer dostaly také fotoaparáty s výměnnými objektivy, kompakty, akční kamery, mobilní telefony i dvojice profesionálních filmových kamer. Cílem testu v tomto případě nebylo hodnocení jednotlivých produktů. I když jsou různé skupiny výrobků schopné plnit stejné úlohy (např. natáčet video), mnohdy nejsou srovnatelné a jejich primární účel může být zcela odlišný. Tentokrát jsme tedy jednotlivým výrobkům neudělovali celkové hodnocení a zajímala nás spíše hodnocení dílčí. Tedy které jsou silné a slabé stránky jednotlivých skupin produktů z pohledu pořizování videozáznamu.


videokamery (porovnat)


systémové kamery (porovnat)


kompaktní fotoaparáty (porovnat)


systémové fotoaparáty (porovnat)


mobilní telefony (porovnat)


akční kamery (porovnat)Přihlásit