Test dětských opalovacích krémů 2022

Sdílejte

Publikováno v časopise 7/2022

Ať už se chystáte trávit dovolenou kdekoliv, ochranu kůže proti slunečním paprskům byste neměli podcenit. Pro děti to platí dvojnásob. Letos jsme proto do laboratoře poslali 13 dětských opalovacích přípravků s ochranným faktorem 50 a 50+. Zjišťovali jsme, zda před nežádoucím zářením chrání tak, jak slibují. Otestovali jsme je i v praxi a zaměřili se na přítomnost nežádoucích látek nebo šetrnost k životnímu prostředí. Test ukázal u jednoho z výrobků zásadní problém s ochranou.

Dětská pokožka je k poškození slunečním zářením náchylnější než ta dospělá, a tak je nutné ji před ním účinně chránit. Kromě akutních a viditelných příznaků spálení, bolestivého zarudnutí pokožky či dokonce vzniku puchýřků existují v případě nedůsledné ochrany i dlouhodobá rizika. Kůže si totiž to, co vytrpí v dětství, pamatuje. Každé další spálení tak může přispět k potenciálnímu riziku vzniku rakoviny kůže v dospělosti.

Proto u opalovacích přípravků (do laboratoře jsme jich tentokrát poslali celkem 13, všechny s SPF 50 či 50+) považujeme ochranu před škodlivým ultrafialovým zářením za zcela klíčovou. Pokud v tomto ohledu výrobek zklame, nezachrání ho ani sebelepší výsledky v dalších zkouškách.

Těmi jsou mimo jiné praktické testy, při kterých dobrovolnice posuzovaly, jak snadno se přípravky roztírají a vstřebávají, zda příliš nelepí či nezanechávají skvrny na kůži.

Nevynechali jsme ani hodnocení dopadu na životní prostředí. Během koupání se totiž část opalovacích přípravků smývá z kůže, a zůstává tak v rybnících, řekách či mořích, kde může škodit vodním organismům. Jako obvykle jsme posuzovali i přítomnost nežádoucích látek a také kompletnost informací na obalu.


Testované výrobky - dětské opalovací krémy (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Dětské opalovací krémy (13 výrobků)
poslední aktualizace: 30.6.2022


Přihlásit