Jak vybrat kuchyňský robot

Přečtěte si nový dTest

Aktuální číslo časopisu dTest 1/2018 Přečtěte si nový dTest

Vydáno: 30.4.2013   

Výběr kuchyňského robotu šitého na míru vaší domácnosti začíná ve vaší kuchyni a u vašeho jídelního stolu. Zamyslete se, co nejčastěji pečete, vaříte, dusíte, smažíte, a kolik vás usedá ke stolu…
 

Pečete koláče, buchty? Vaříte knedlíky?

Každý kuchyňský robot má svoji mez, za kterou nemůže jít. Budete-li chtít svěřit přípravu jakéhokoliv těsta robotu, musíte si při jeho výběru ověřit v návodu, jaké množství mouky, resp. těsta je schopen zpracovat.

Pojme-li robot málo mouky, nespoléhejte na možnost, že byste potřebné množství těsta připravovali v několika dávkách za sebou. Může se lehce stát, že se robot přetíží a jeho motor přehřeje. Někteří výrobci na to pamatují a v návodech uvádějí maximální dobu, po kterou může být robot v provozu, či limitují jeho použití počtem dávek těsta, které se zpracovávají těsně za sebou.

 

Tyčový mixér
Na mixování, sekání a drcení. Rychlý a jednoduchý, snadno se čistí a je vždy po ruce. Pro vyznavače polévek, omáček a rodiče malých dětí. Vhodný doplněk ke kuchyňskému robotu.

+ polévky; dětské příkrmy; majonéza; se šlehací metlou připraví sníh nebo šlehačku; s nástavcem i na sekání ořechů, cibule, bylinek, sýra či drcení koření

- nelze míchat těsto (případně jen velmi malé množství); při provozu je nutné stále držet bezpečnostní spínač

Ruční šlehač
Ideální na domácí přípravu těst a šlehání. Použití je rychlé a jednoduché. Snadno se čistí a zabírá málo prostoru. K jeho používání potřebujete alespoň trochu síly.

+ třená těsta; hnětená těsta do cca 1,5 kg; příprava mléčné pěny, šlehačky, sněhu z bílků

- s mixovacím nástavcem méně praktický na mixování; nástavec s otočnou mísou málo vydrží

Kuchyňský robot
Zvládne vše, co šlehače a mixéry. Pracuje automaticky, bez držení. Sestavení přístroje vyžaduje trochu času a stroj zabírá více místa. Vybavení pro zpracování velkého množství všech druhů přísad a potravin. Pro velké rodiny a bytostné kuchaře.

+ míchání; hnětení; mixování; sekání; drcení; strouhání; krájení; s některými namelete i mák, vyrobíte domácí nudle nebo zmrzlinu

- při šlehání pomalejší; náročnější čištění; stroj i příslušenství zabírají místo; nevyplatí se pro zpracování malého množství

Krájíte a strouháte?

Kolik toho ten který robot najednou nakrájí a nastrouhá, se odvíjí od objemu jeho nádoby. Malá nádoba rovná se práce navíc spojená s demontáží a opětovným sestavením strojku. V jednoznačné výhodě jsou ty konstrukce robotů, u nichž stačí zdvihnout pracovní rameno a naplněnou mísu vyměnit za prázdnou. Při zpracovávání velkého množství (např. zeleniny ze zahrady do mrazáku) je zapotřebí dodržovat časový pracovní limit daný výrobcem.

Krájecí nástavce většiny robotů umožňují připravit plátky o dvojí tloušťce – jemné a hrubší; málokterý robot je vybaven nástavcem s možností nastavení většího rozsahu krájení.

Ve struhadlech jsou výrobci vzácně jednotní, v základní nabídce nechybí jemné a hrubé strouhání. Žádoucí je ale vizuální kontrola v obchodě, neboť velikostí strouhacích otvorů se výrobky od sebe značně liší.

Speciální drtící nástavce (pro přípravu brambor na bramboráky, křenu, parmezánu atd.) nejsou obvyklou součástí robotů, u některých značek je lze dokoupit.

 

Dáváte přednost doma umletému masu?

Většina kuchyňských robotů maso nemele, nýbrž seká kovovými noži. Chcete-li maso klasicky umleté, vybírejte mezi roboty, které mají v příslušenství mlýnek na maso.

 

Výbava v ceně a výbava k dokoupení?

Kuchyňské roboty nabízejí hnětení, míchání, šlehání, sekání a většina i krájení a strouhání (pozor, není to pravidlem). Mnohé jsou vybaveny mixérem s vyjímatelným či napevno usazeným nožem (hůře se čistí), který může plnit i funkci drtiče. Do ceny některých výrobků jsou zahrnuty lis na citrusy a odšťavňovač, mlýnek na maso, nástavec na zpracování bramborových hranolků.

Existuje-li možnost přikoupení příslušenství (toho, co v základní výbavě není, či speciálního, např. mlýnek na obilí), nejdříve se ptejte: Kolik to stojí? Ceny mohou někdy až vyrazit dech. Pak se vyplatí hledat jinou značku, která má to, co potřebujete, v základní výbavě.

 

Lisujete a odšťavňujete?

Přídavná příslušenství většiny robotů v podobě lisu na citrusové plody a odšťavňovače se svých funkcí nezhošťují k plné spokojenosti uživatelů. Lepší je pořídit si je jako sólo domácí pomocníky.

 

Oplývá vaše kuchyně místem?

Některé roboty zaberou na pracovní desce kuchyňské linky málo místa, i když jsou vybaveny velkými pracovními nádobami, jiné pro sebe spotřebují hodně prostoru. Přemýšlejte, zda velkého kuchyňského pomocníka si budete moci dovolit mít stále po ruce, či zda bude „přebývat“ kdesi v komoře a s postupujícím časem upadat do zapomnění.

 

Jak moc toho budeš po mně chtít, abys byl čistý?

Robot na jednu stranu ušetří práci a čas, avšak na straně druhé práci přidělá a z ušetřeného času nějaký ten díl ubere. Příliš mnoho skulinek, žlábků, koutečků, které je zapotřebí důkladně očistit, znepříjemňuje život s robotem. Když výrobce doporučí, že místo rukou se mís a veškerého příslušenství může ujmout myčka nádobí, předčasně nejásejte. Myčka se sice dobře zhostí odstranění zbytků zpracovávaných surovin, avšak není-li příslušenství robotu vyrobeno ze skutečně kvalitních materiálů, zakrátko budete nemile překvapeni: zkorodované šrouby, uvolněné rukojeti, viditelné změny na strouhacích a krájecích kotoučích a dokonce se může zhoršit sestavování a nasazování jednotlivých dílů.

 

Ruce v pohybu, oči na stopkách!

Není nad to osahat si vše vlastníma rukama. Tuto šanci máte ještě před zaplacením vybraného výrobku v obchodě. Sledujte, jak snadno či jak obtížně se robot sestavuje a rozebírá, jak se nasazují jednotlivá příslušenství, zda ovládací prvky vyhovují. Překontrolujte, zda v příslušenství nic nechybí.


Bezpečnost nade vše

Spustit práci robotu musí představovat několik kroků, bez jejichž splnění se přístroj ani nehne. Jedná se o tzv. zdvojený bezpečnostní systém. Nechte si jej předvést prodávajícím, nebo nahlédněte do návodu.

Někteří výrobci vybavují roboty ochranou proti přetížení; přehřeje-li se motor, robot se buď sám zastaví a po chvíli je schopen další práce, nebo se rozsvítí varovná bezpečnostní kontrolka.


Přihlásit